Co se starou lednicí při rekonstrukci kuchyně

 

Představte si krásnou novou kuchyň. Podlaha se leskne, vše voní novotou, potraviny máte krásně a přehledně uložené, a teď už jen přemýšlíte, co dobrého uvařit. Do myšlenek o nové kuchyni jste se tak vžili, že začínáte přemýšlet nad reálnými věcmi – co všechno potřebujete přeorganizovat, jaké nové spotřebiče by se hodily a jak velký rozpočet si na novou kuchyni asi tak vyčlenit. Zároveň cítíte, že byste si v nové kuchyni rádi nechali věci, ke kterým máte citový vztah, třebaže to nejsou přímo designové kousky – ten kostrbatý hrnek vlastnoručně vyrobený vaším osmiletým synem, robot, co trochu hrčí, ale nakonec to vždy umíchá... Ano, rekonstrukce kuchyně není jen o nových věcech, je potřeba myslet také na ty staré, odzkoušené, nebo i opotřebované věci a spotřebiče.

 

Mít novou kuchyni je skvělý pocit, nejdřív je ale potřeba vyřešit, co dělat s tím mixérem, který už dávno dosloužil, nebo kam se starou lednicí a dalšími spotřebiči, které se do nové kuchyně už zkrátka nehodí.

 

Kombinovaná lednice Samsung RB37J5329SSEF

 

Pojďme se společně podívat, co se má se starou ledničkou vlastně ideálně dělat. Při koupi nové lednice jste si v návodu k používání nebo v záručním listě mohli všimnout ikony s přeškrtnutou popelnicí. Tento symbol znamená, že výrobek nelze po skončení jeho životnosti jen tak vyhodit do veřejného komunálního odpadu, ale že je ho nutno ekologicky zlikvidovat. Likvidace staré lednice je složitý proces. Ledničky, kromě velkého množství pevného materiálu, většinou obsahují i chladicí média, která zatěžují životní prostředí. Musí se tak likvidovat ve spalovnách nebezpečného odpadu.

 

Likvidace starých spotřebičů začíná samotným sběrem. Starý spotřebič můžeme odvézt do sběrného dvora nebo odevzdat na prodejně, kde kupujeme spotřebič nový. Prodejce je totiž ze zákona povinen při koupi nového výrobku odebrat ten starý. Má to ovšem svá pravidla – výrobek musí být typově stejný nebo obdobný, nesmí být rozebraný a viditelně znečištěný.

 

Takto lze situaci pohodlně řešit u malých spotřebičů, ale kam odvézt starou lednici? Někteří prodejci prodávající elektrospotřebiče uvádějí seznam sběrných míst, kam můžeme odvézt nejen starou lednici, ale i další staré spotřebiče. Pokud je nemáte možnost odvézt sami, můžete využít služeb některé ze společností nebo neziskových organizací, které se zpětným odběrem elektroodpadu zabývají. Anebo si můžete vybrat takového prodejce, který nabízí při koupi nového spotřebiče, třeba lednice, odvoz starého spotřebiče zdarma.

 

Poplatek za ekologickou likvidaci starých elektrospotřebičů je dnes běžně zahrnut v ceně nového výrobku. Tím pádem je již zaplacen a je jen na nás, zda toho využijeme a budeme se chovat šetrně k přírodě a ekologickou likvidaci staré lednice nebo jiného spotřebiče dotáhneme to do zdárného konce. Nebojte se tedy zeptat prodejce nového spotřebiče, zda vám s likvidací starého spotřebiče pomůže a případně jak.

 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Americká lednice Whirlpool WQ9 U2L

27 990 

bez DPH 23 131 

Americká lednice LG GSL960PZBZ

25 490 

bez DPH 21 065