Co je to soundbar a jak ho využijete

Co je soundbar a jak ho využijeteV posledních letech se na trhu se zvukovou elektrotechnikou objevuje spousta novinek, které nabízejí kvalitní reprodukci při sledování filmů, koncertů nebo sportovních utkání. I když většina moderních televizorů nabízí špičkový obraz, zvukový výkon stále trochu zaostává. Proto jsou pro mnoho uživatelů jasnou volbou samostatné reproduktory. Ale jak se v tak obsáhlé skupině zboží vlastně vyznat? Jednou z možností je soundbar, který vám zajistí zvuk, jako byste byli v kině. Že jste o něm ještě neslyšeli? Nevadí, rádi vás s ním seznámíme.

Prostorový zvuk

Kombinace kvalitního televizoru a špičkové reprosoustavy je snem každého diváka. Ačkoliv na trhu dnes koupíte mnoho televizí rozlišením Full HD, které poskytují perfektní obraz, zvukové vybavení je slabší. Proto mnoho z nás vyhledává doplňkové reproduktory. Výrobci elektroniky nabízejí velké reproduktorové soustavy, které pracují se systémem 5.1, nebo i 7.1. To znamená, že jsou složeny z pěti nebo sedmi reproduktorů a jejich součástí je i jeden subwoofer. Pokud reproduktory rozestavíte do jednotlivých rohů místnosti, dosáhnete prostorového zvukového efektu, který znáte z kina. Zvuk přichází do uší ze všech stran, takže snadno získáte uvěřitelnou iluzi, že jste se ocitli uprostřed filmového děje.

Nevýhody reprosoustav

Rozsáhle reproduktorové soustavy mají ale i své nevýhody. Jednou z nich je jistě vyšší pořizovací cena. Za výkonné reproduktory zaplatíte přinejmenším 8 tisíc korun. Další zádrhel může být v rozměrech. Výkonné reproduktory jsou velké a těžké, takže s jejich umístěním můžete mít problémy. Nepříjemností mohou být i kabely, které jsou buď roztahané po celém obýváku a kazí jeho vzhled nebo je musíte složitě schovávat pod podlahové lišty. Všechny tyto problémy řeší právě soundbar.

Co je to soundbar

Soundbar je zařízení, které dokáže vydávat kvalitní a dobře prokreslený zvuk z jediné ozvučnice. Tento reproduktor vyniká velmi protáhlým vodorovným tvarem, který umožňuje jeho umístění nad nebo pod plochý televizor. Stává se tak přirozeným doplňkem televizoru a nenarušuje vzhled místnosti. Rafinovaná konstrukce soundbaru dobře vypadá a neobtěžuje oči viditelnými kabely. Vše je úhledně schováno za zařízením a připojeno rovnou k televizoru. Mnoho soundbarů navíc spolupracuje také se samostatným subwooferem, s nímž komunikuje bezdrátově. Tato kombinace tedy nabízí silný basový zvuk bez kompromisů, aniž by výrazně zasahovala do prostoru v místnosti. Některé soundbary nabízejí možnost rozložení jejich bezdrátových komponentů na různá místa v pokoji. Soundbar příjemně překvapí i cenou, která je výrazně nižší než u rozsáhlých reprosoustav.

Soundbar je  akusticky promyšlený reproduktor, je ale jasné, že nedokáže nabídnout stejně věrnou iluzi prostorového zvuku jako dobře rozmístěné soustavy 5.1 reproduktorů. Většina soundbarů se ale prostorovému efektu blíží tak dobře, že je s nimi většina uživatelů nadmíru spokojená. Pokud hledáte designově povedený reproduktor, který kvalitou zvuku dosahuje na hranici plnohodnotného domácího kina, je soundbar ideální volbou. A to i v případě modelů s 2.1 kanálovým zvukem, protože i ty nabízí neporovnatelně lepší zvuk než interní reproduktory televizorů.

Soundbar je zkrátka atraktivní kombinací velice slušného zvuku, elegantního designu a příznivé ceny.

 

Mohlo by vás zajímat


Jak vybrat domácí kino

Koupili jste si novou televizi a chcete posunout divácký zážitek o úroveň výše? V tomto článku vám poradíme, jak si vybrat domácí kino.

Přečíst více >>

Jak vybrat sluchátka

Sluchátka dokážou zkrátit nejednu dlouhou chvíli například při cestování. Pomůžeme vám vybrat ta správná.

Přečíst více >>

Ne všechny televize mají nudný zvuk

Znáte onen názor, že žádné reproduktory v televizorech nejsou dobré? Není to tak úplně pravda.

Přečíst více >>

 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Soundbar LG SN4

3 070 

bez DPH 2 537 

Soundbar TCL TS7010

4 490 

bez DPH 3 711 

Soundbar Philips TAB8205

7 290 

bez DPH 6 024