Co je QLED?

Na první pohled může QLED působit stejně jako technologie OLED. Zdá se, že rozdíl je pouze v prvním písmenu, opak je však pravdou. Co se týče technologie OLED, tak jedním z velkých rozdílů je to, že nevyužívá podsvícení. Namísto toho u OLED televizí generuje světlo každý bod zvláště. Je to velmi podobné jako u plazmových televizí a díky tomu jsou i energeticky mnohem náročnější. Energetické nároky tak rostou s tím, kolik bodů je zrovna rozsvícených a s jakou intenzitou.

 

Co je to qled?

 

Samsung QLED Televize

Proč QLED?

Naopak QLED využívá principu technologie LCD, který využívá podsvícení. Jedná se o typ LCD obrazovky quantum dot (kvantové tečky), proto to Q na začátku. S podobnou technologií přišlo v roce 2013 již Sony a měla název Triluminos. V roce 2015 pak byla technologie vylepšena a představena společnostmi Samsung a LG. O dva roky později Samsung přejmenoval své SUHD televize na QLED a začal je distribuovat do světa.

Vylepšená technologe QLED displejů tedy staví na quantum dot a nově využívá hliník. Díky tomu je možné zlepšit pozorovací úhly a rozšířit barevný prostor. Dále byla použita nová technologie povrchové úpravy, která následně snižuje odrazivost. Pokud máte raději fakta a čísla, podívejme se na ně.

  • Podpora HDR (HDR10, HDR10+)
  • 100% barevného gramutu DCI-P3
  • Jas 1500 až 2000 d/m²
  • 10bit 100Hz panely

Výhody

Oproti OLED technologii bude QLED lehce zaostávat v kontrastu. Konkrétně třeba u LG je to v černé barvě, která je opravdu černá a ne pouze tmavé šedé odstíny. Nicméně i tmavé šedé odstíny jsou u QLED velmi kvalitní a rozdíl je již velmi nepatrný. Naopak vyniká QLED, co se týče energetické úspory.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články