Co je QLED?

Na první pohled může QLED působit stejně jako technologie OLED. Zdá se, že rozdíl je pouze v prvním písmenu, opak je však pravdou. Co se týče technologie OLED, tak jedním z velkých rozdílů je to, že nevyužívá podsvícení. Namísto toho u OLED televizí generuje světlo každý bod zvláště. Je to velmi podobné jako u plazmových televizí a díky tomu jsou i energeticky mnohem náročnější. Energetické nároky tak rostou s tím, kolik bodů je zrovna rozsvícených a s jakou intenzitou.Samsung QLED Televize

Proč QLED?

Naopak QLED využívá principu technologie LCD, který využívá podsvícení. Jedná se o typ LCD obrazovky quantum dot (kvantové tečky), proto to Q na začátku. S podobnou technologií přišlo v roce 2013 již Sony a měla název Triluminos. V roce 2015 pak byla technologie vylepšena a představena společnostmi Samsung a LG. O dva roky později Samsung přejmenoval své SUHD televize na QLED a začal je distribuovat do světa.

Vylepšená technologe QLED displejů tedy staví na quantum dot a nově využívá hliník. Díky tomu je možné zlepšit pozorovací úhly a rozšířit barevný prostor. Dále byla použita nová technologie povrchové úpravy, která následně snižuje odrazivost. Pokud máte raději fakta a čísla, podívejme se na ně.

  • Podpora HDR (HDR10, HDR10+)
  • 100% barevného gramutu DCI-P3
  • Jas 1500 až 2000 d/m²
  • 10bit 100Hz panely

Výhody

Oproti OLED technologii bude QLED lehce zaostávat v kontrastu. Konkrétně třeba u LG je to v černé barvě, která je opravdu černá a ne pouze tmavé šedé odstíny. Nicméně i tmavé šedé odstíny jsou u QLED velmi kvalitní a rozdíl je již velmi nepatrný. Naopak vyniká QLED, co se týče energetické úspory.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Samsung QE75Q9FN

116 999 

bez DPH 96 688 

Samsung QE55Q7FN

39 990 

bez DPH 33 048 

Nákupní košík

0 ks / 0