Co je OLED

OLED je technologie zobrazení, která využívá elektrické napětí mezi dvěma vrstvami. Světlo se generuje přímo pro jednotlivé body obrazovky. Hlavními výhodami jsou rychlost zobrazení, kvalita barev a široký zorný úhel.

Obrazovky s OLED technologií mají jen minimální časovou odezvu. Oproti LCD obrazovkám reagují až 1000x rychleji. I proto je výsledný obraz daleko přesnější a plynulejší, než u starších technologií (LCD, LED).

OLED umí zobrazit skutečnou černou, ne jenom tmavošedé odstíny. Ty se za černou vydávaly u dřívějších technologií. OLED obrazovky totiž nepracují s plošným podsvícením, ale s každým bodem samostatně. Mohou tak potřebné body zhasnout, čímž je černá opravdu černou.

Kromě opravdu černé se obrazovky vybavené OLED technologií můžou pochlubit věrným zobrazení všech ostatních barev. Také kontrast je v porovnání s LCD fenomenální.

OLED technologie umožňuje sledování obrazovky v úhlu až 170 °. Obraz se ani při tak velikém úhlu nezkreslí a jeho kvalita zůstává i nadále perfektní.

OLED obrazovky se dělí do dvou základních typů. Prvním jsou displeje s pasivní matricí (PMOLED), zatímco druhý typ pracuje s aktivní matricí (AMOLED). Rozdíl je hlavně ve zobrazovací frekvenci, spotřebě a ceně. V prvních dvou kategoriích vítězí AMOLED používané pro zobrazování videa, ve třetí levnější PMOLED.

Celá nabídka OLED televizí

Líbí se vám tento článek?

Podobné články