Co je nutné pro příjem satelitní televize

Satelitní vysílače jsou umístěny na družicích, které obíhají Zemi stejnou rychlostí, jakou se země otáčí. Jsou tedy tzv. geostacionární. Svým signálem dokáží pokrýt skutečně veliké území. Pod pojmem veliké území si můžete představit například celou kontinentální Evropu apod. Signál přenášený z vesmírných družic odráží paraboly do konvertorů. Ty signál  odešlou do satelitních přijímačů, které jej zpracují a předají televizoru v podobě obrazu. Obrovskou výhodou satelitního vysílání je jeho dostupnost. Chytíte jej v každém koutku naší planety. I tam, kde běžné digitální vysílání nefunguje.

Co je nutné pro příjem satelitní televize

Satelitní přijímač

Malá krabička, velice podobná set-top-boxu pro digitální vysílání. Občas se jim z toho důvodu přezdívá satelitní set-top-boxy. Dražší televizory nicméně vybaveny satelitním TV tunerem, který tento set-top box nahradí (více najdete v článku Jak vybrat televizi). Pokud váš televizor satelitní přijímač nemá, můžete si koupit dva typy přijímačů. FTA přijímače umožňují příjem pouze nekódovaných programů a české programy si s jejich pomocí nepřehrajete. Doporučujeme proto vybírat pouze přijímače s dekodérem nebo slotem pro dekodér.

Satelitní přijímač

 

Místo antény parabola

Parabola je důležitou součástí satelitního vybavení. Slouží k zachytávání satelitního signálu a jeho odrazu do jediného ohniska. Takto koncentruje signál přímo do satelitního konvertoru. Průměr paraboly se odvíjí od kvality signálu. Při výběru paraboly se lze řídit jednoduchým pravidlem, že čím větší má parabola průměr, tím lépe. Rezerva ve velikosti paraboly dokáže vykompenzovat zhoršené podmínky příjmu. Větší paraboly jsou užitečné i při příjmu signálu z více družic. Parabolu si můžete vybrat buď železnou, nebo hliníkovou. Hlavní rozdíl je především v jejich hmotnosti a ceně. Chcete-li však parabolu použít s natáčecím motorem, je pro vás nezbytná ta lehčí, hliníková. S parabolou se standardně dodává i držák.

 

Konvertor

 

Důležitý je konvertor

Konvertor je součástí paraboly a jedná se o zařízení, které fakticky přijímá signál z družice. Na konvertor můžete občas narazit i pod názvem LNB (Low Noise Block) neboli satelitní monoblok. Hlavní parametr, který označuje kvalitu konvertoru, se nazývá šumové číslo. Pro dobrý příjem satelitní televize stačí konvertor s hodnotou šumivého čísla nižší než 0,3 dB. V naší nabídce samozřejmě jiné nenajdete. Kromě klasických konvertorů máme v nabídce i tzv. monobloky. To jsou vlastně dva konvertory v jednou. Umožňují tedy příjem ze dvou sousedních družic. Pokud chcete satelitní televizi přijímat na dvou nezávislých televizích, pořiďte si konvertory označované jako TWIN. Pro čtyři televizory se pořizují QUAD konvertory.

Kabely

 

Když kabely, tak koaxiální

K propojení konvertoru a přijímače je potřeba koaxiální kabel. Mezi nimi dnes moc rozdílů nenajdete, protože jsou většinou univerzálně provedené. Dokonce ani nemusíte řešit, zda jej kupujete pro venkovní či vnitřní užití. Obecně se doporučuje použít kabel s dvojitým stíněním o průměru 6 mm. Šroubovací konektory koaxiálního kabelu (F-konektory) se používají typu samec – ten se namontuje na koaxiální kabel, a typ samice – ta je přítomna na přijímačích a konvertorech ve formě závitu.

 

Satelitní komplety usnadní výběr

 

Satelitní komplety usnadní výběr

Pokud satelit nevlastníte a uvažujete o jeho pořízení, využijte naši nabídku satelitních kompletů. Jedná se o výhodné řešení. Tyto komplety jsou totiž vždy kompatibilní a navíc je pořídíte za příznivější cenu, než kdybyste kupovali každý komponent zvlášť. Prakticky stačí jedna návštěva prodejny k tomu, abyste koupili vše potřebné pro příjem satelitního vysílání. 

Satelitní příslušenství

 

Mohlo by vás zajímat


Jak připojit TV k ostatním zařízením

Televizory disponují velkým množstvím konektorů. Vysvětlíme vám, k čemu slouží a jak se v nich vyznat.

Přečíst více >>

 

 

Co je nutné pro příjem satelitní televize

Satelitní televize jsou velikou konkurencí pozemního digitálního vysílání. Co vše potřebujete pro příjem?

Přečíst více >>

 

 

Jak vybrat televizi

Výběr televize se může nepříjemně protáhnout. Samé parametry a podivné funkce. My vám však jednoduše pomůžeme vybrat.

Přečíst více >>

Líbí se vám tento článek?

Podobné články