Co je HDR?
Zkratka HDR (High Dynamic Range) znamená vysoce dynamický rozsah. Někteří z vás ji budou znát hlavně z profesionálního fotografování, kde jde o proces zachycování obrazu. Konkrétně jde o zachycení většího rozsahu osvětlení a zastínění části snímku, které je mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem. U dynamického rozsahu platí, že čím větší hodnota, tím oce informací je možné uchovat.

HDR u fotoaparátů
HDR je pak právě obecnou definicí, která tyto hodnoty popisuje. Oproti SDR, tedy klasickým fotografiím jsou HDR fotografie mnohem detailnější. Většina moderních fotoaparátů či telefonů umí využívat funkci HDR automaticky. Dříve se HDR obrazy vytvářely pomocí kompenzace expozice. Nyní vyfotí foťák vždy několik fotografií, které jsou tmavé, světlé a normální a pak z nich sestaví jednu fotografii.
Jak funguje HDR televize?
Takhle tedy nějak funguje HDR u fotoaparátů. U televizí je HDR funkce trochu složitější, jelikož jde o proces zobrazování. Důležité je, aby měla HDR televize vysoký dynamický rozsah. Taková televize se zapnutým HDR pak umí zobrazit jasnější světlé i tmavší tmavé odstíny. Obraz s takto vysokým kontrastem by pak měl být živější a realističtější. Obtížné na tom je fakt, že technologie musí umět rozeznat obsah s vysoce dynamickým kontrastem a následně jej zobrazit. Proto je potřeba, aby HDR uměla nejenom televize, ale aby i obrazový materiál odpovídal formátu.
Momentálně jsou na trhu dva standardy HDR. Jeden je od společnosti Dolby, tedy Dolby Vision. U Dolby si hodně připlatíte za tuto technologii kvůli patentům. Proti tomu se však snaží bojovat otevřená odnož s názvem HDR10.
Nejnovější standard, který se na trh dostává a překonává nedostatky HDR10 oproti Dolby Vision, je HDR10+. Na trh se dostal díky spolupráci firmy Samsung a Amazon. Vyplňuje nedostatky vůči Dolby Vision a dokonce přináší i nějaké novinky. HDR10+ umí totiž dynamická metadata. Starší formát do teď uměl jen metadata statická. Což znamená, že muselo být mapování pro celý snímek, tedy světlé a tmavé pasáže. S podporou dynamických metadat však lze vyladit mapování pro jednotlivé snímky či scény individuálně. Tohle do teď uměl pouze Dolby Vision.
Televize s HDR nebo bez?
HDR není nic extra za příplatek, takže můžete kupovat televize s HDR od 5 tisíc až do 150 tisíc. Pokud máte možnost sledovat HDR flmy, ať jsou od Amazonu, Netflix nebo máte přehrávač podporující HDR, určitě se vyplatí takovou televizi koupit. Samozřejmě můžete koupit televizor s HDR a do budoucna si pořídit veškerý obrazový materiál kompatibilní s HDR.
Podobné články
-
Zjistěte z přehledné tabulky, z jaké vzdálenosti sledovat vaši TV.
-
Jak správně čistit televizní obrazovku
Čištění televizní obrazovky ➤ jak vlastně správně vyčistit TV? Nesprávné čištění může TV obrazovku navždy poškodit. Více o čištění TV obrazovek v článku ✓ -
Co je nutné pro příjem satelitní televize
Satelitní televize jsou velikou konkurencí pozemního digitálního vysílání. Co vše potřebujete pro příjem? -
6 tipů, jak prodloužit životnost televize
Zjistěte, jak prodloužit životnost vaší TV. -
Jsou LED displeje lepší než LCD?
Pojem LCD jako by se vytratil z trhu. Co se s ním stalo a co znamená označení LED, které se u obrazovek nyní používá? Čtěte dále! -
Jak vybrat fotoaparát
Který typ fotoaparátu vlastně potřebujete a proč můžete chytrým nákupem ušetřit tisíce? Čtěte v našem nákupním rádci. -
Jak vybrat paměťovou kartu
Paměťové karty jsou nejčastějším prostředkem, jak určitým zařízením rozšířit jejich kapacitu. Tento článek vám s jejich výběrem pomůže. -
Jak vybrat webkameru
Chcete si koupit webkameru? Přečtěte si, na co si dát při výběru pozor. -
Jaké jsou výhody Ultra HD televize
Má smysl kupovat Ultra HD televizi, nebo jde jen o nafouknutou bublinu? Tento krátký článek vám situaci osvětlí.Ultr -
Je počet megapixelů opravdu důležitý?
Čím má fotoaparát více megapixelů, tím lépe! Skutečně je to tak jednoduché, nebo nás čísla jen vodí za nos?