Právě teď likvidace zboží z prodejen – sleva až 52 %

x

Profil majitele společnosti

Majitel OKAY Elektrospotřebiče Jindřich Životský nedává mnoho rozhovorů a v médiích se objevuje jen výjimečně. Tato jeho uzavřenost udělala autorovi při přípravě tohoto článku nejednu vrásku na čele, nakonec se ale vše podařilo.

Společnost OKAY Elektrospotřebiče je od svého založení v roce 1994 řízena jediným člověkem. Tím je absolvent brněnské techniky a brněnský rodák Jindřich Životský. Američané by Jindřicha popsali jako self-made mana, tedy člověka, který se vypracoval vlastními silami z nuly až na vrchol. Vedení společnosti, kterou vybudoval z nuly až do pozice největšího subjektu na trhu, je pro něj i po více než dvou desítkách let neustálou výzvou a zároveň i koníčkem.

Obchodníkem od dětství

Jindřich Životský se narodil v Brně v roce 1964. Už jako malý kluk v sobě našel nadšení pro obchod a své první peníze vydělal paradoxně díky nedostatkům řízeného hospodářství. „Přivezl jsem tenkrát dva kufry plné fixek na dětský tábor v Polsku. Po tehdy nedostatkovém zboží se jen zaprášilo,“ vzpomíná po letech Životský. Na střední škole si vydělával distribucí meruněk z rodinného sadu, na vysoké pak dokonce opravoval stará auta. Tato touha po seberealizaci byla tehdy brzděna nepřátelstvím komunistického režimu k soukromému podnikání, ale konec totality Jindřichovi přinesl příležitost, po které tak toužil.

 

Na začátku byla jediná prodejna

Jedním z  impulsů, které stály za Životského rozhodnutím podnikat v prodeji elektra byla německá stáž v roce 1992. Po návratu, ještě v tom samém roce, začal s prodejem drobného elektra dovezeného z Itálie a Belgie. Start byl velmi úspěšný a první brněnská prodejna mu brzy nestačila. Tehdy začala expanze, díky které dnes holding OKAY čítá více než 120 prodejen v České a Slovenské republice. To co zůstalo Jindřichovi i po dvaceti letech razantního vývoje a změn vlastní, je zaměření na osobní řízení společnosti a aktivní péče o nejmenší detaily jejího chodu.

Jindřichovo nadšení pro objevování nových možností se dobře odráží v neustálém posouvání hranic, v rámci kterých OKAY funguje. Když v roce 2012 převzal prodejce nábytku JENA, nikdo si neuměl představit vhodné skloubení prodeje elektra a nábytku. V roce 2014 však představuje nový koncept Elektro & Sofa, který tuto synergii představuje jako velice funkční model prodeje. V tomto kontextu už pak nikoho nepřekvapí další ambiciózní podnikatelský plán, kterým je síť večerek OKAY Market. Ty nemají menší ambici než být nejlepším alternativním prodejcem potravin ve městě.

Bez rodiny to nejde

Jindřich Životský klade velký důraz na rodinné zázemí. Je otcem hned čtyř dětí a svou rodinu vnímá jako zcela klíčový prvek svého úspěchu.

Z koníčků, na které v náročném programu najde čas, vyčnívá hlavně láska k létání. Majitel pilotního průkazu rád říká, že létání není cílem, ale cestou. „Stejně jako v podnikání je letectví hlavně o neustálém učení se a posouvání se blíže k dokonalosti a profesionalitě,“ říká Životský. Dále rád sedlá motocykl, sbírá výtvarné umění a věnuje se soudobé i historické architektuře a fotografii. V budoucnosti se snad vrátí i k časově náročné autorské malbě.

Podnikatel roku 2014 Jihomoravského kraje

Na začátku února 2015 byl Jindřich Životský oceněn titulem EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje. V krajském kole, které bylo 12. února vyhlášeno již po desáté, se Životský zařadil do dobré společnosti vítězů z minulých let. Těmi byli například Radim Jančura, majitel Student Agency, nebo loňský vítěz Lubor Bittner ze společnosti Bioveta.

„Toto ocenění jsem nečekal a jsem velice příjemně překvapen. Na druhou stranu to cítím jako závazek do budoucna vůči našim klientům a především zaměstnancům, díky kterým jsem tohoto docenění dosáhl,“ řekl Jindřich při předávání trofeje.

Vítězství znamená velký závazek také k obchodním partnerům. Jde o potvrzení, že férový přístup k těmto pro byznys klíčovým skupinám se vyplácí a má svou trvalou a nyní i hmatatelnou hodnotu.

Největší síť prodejen v ČR

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky