Čerstvý vzduch pro skvělý spánek

Aby tě ráno po probuzení nebolela hlava, stačí, když budeš v noci větrat. Ve vydýchaném pokoji se špatně spí, v noci se můžeš bezdůvodně budit a může docházet k většímu pocení. Přečti si, v jak zařídit ložnici, aby byl spánek blahodárným lékem.

Velikost ložnice

Pokud je to možné, zařiď si ložnici v pokoji, který má alespoň 12 m2 a více. Větší plocha je dobrá pro lepší dýchání. Pokud se chceš ráno vzbudit bez bolesti hlavy, je nutný přísun čerstvého vzduchu a větší místnost. Čím menší místnost, tím rychleji se vzduch vydýchá. Ideální stav je, aby ložnice měla alespoň 50 m krychlových, a i přesto by se přes noc mělo větrat.

Náš tip: Pokud nemůžeš nechat otevřené okno, otevři si alespoň dveře, a to do místnosti, ze které tě nebude nikdo rušit.

Ve stavitelství se v současnosti využívá nuceného větrání tzv. rekuperace. Ta zajistí, že je v místnosti neustále čerstvý vzduch, ale přitom neztratíš teplo (pokud se jedná o topnou sezónu).

Světové strany

Pro ložnici je důležité také umístění oken. Každá strana má svoje klady i zápory.

Východ – do ložnice bude svítit ranní slunce, které ti hned po probuzení dodá energii a pozitivní náladu. Vstávat se bude jedna báseň.

ložnice na východ

Jih – pokud pracuješ dlouho do noci, ranní slunce neoceníš. Proto je nejlepší umístit postel na jih. Pokud nemáš možnost orientace na jih, pořiď si neprůhledné závěsy nebo rolety, díky kterým tě ranní sluníčko nebude budit.

žaluzie v ložnici

Západ – západní strana není vhodná pro umístění ložnice. Odpolední a v létě i večerní slunce místnost zahřívá a v přehřáté místnosti se moc dobře nespí. Jestli nemáš jinou možnost situovat ložnici na jinou světovou stranu, pořiď si venkovní žaluzie, které pokoj nejen zastíní, ale také nepropustí teplo.

Sever – do pokoje umístěného na sever nebude slunce svítit nikdy. Pokud ti tento fakt nevadí, užiješ si dobrý spánek jako v pokoji situovaném třeba na východ. 

Tohle je dobré vědět

  • Postel v pokoji by se měla umístit tak, aby spáčům nefoukalo za krk
  • Kolem postele by měl být aspoň 60cm prostor pro průchod
  • Pokud je v ložnici u postele skříň s otáčivými dveřmi, měl by být prostor mezi skříní a postelí aspoň 80 cm, ideálně 100 cm
  • Pro optické zvětšení místnosti jsou dobrou volbou skříně v bílé barvě

Ložnice, které optický zvětší malý pokoj 

Davos˃˃ Pamela˃˃
Ložnice davos Ložnice Pamela

Kompletní nabídka ložnicí

Líbí se vám tento článek?

Podobné články