Přijďte na nejbližší prodejnu - vybrat

OKAY rádce: Je úplné vybití mobilu prospěšné bateriím?

Hodně lidí stále věří, že je dobré nechat baterii v mobilu úplně vybít. Údajně to prodlužuje její životnost. Ale je tomu opravdu tak?

V tomto článku se dozvíš, proč je toto doporučení mýtus, a jak o baterii ve svém mobilu pečovat správně.

Vybrat z nabídky Mobilních telefonů
vybitý mobil
vybitý mobil

Úplně vybitá baterie mobilu neprospívá!

Přesvědčení, že je prospěšné nechat notebooky, mobily a tablety úplně vybít, protože to prodlužuje životnost baterie, se mezi uživateli mobilních zařízení rozšířilo jako velmi nakažlivý virus. Jenže tato dobromyslná rada způsobila více škody než užitku.

Takže ne, nevyplácí se nechat mobil úplně vybít. Moderní lithiové baterie, které jsou běžně používány v mobilních telefonech, nemají paměťový efekt, což znamená, že není nutné je úplně vybíjet před nabitím.

OKAY Tip: Chceš se na své zařízení spolehnout úplně všude? Pořiď si pořádnou powerbanku a nos ji s sebou! Jak si ji vybrat ti poradí náš článek.

Jak fungují staré a nové baterie?

Předtím, než se ponoříme do detailů o správě baterií, pojďme se podívat na to, jaký vývoj prošly baterie v našich zařízeních. V minulosti se používaly nikl-kadmiové akumulátory, které měly tzv. paměťový efekt. Tento efekt znamenal, že pokud se takový akumulátor nevybíjel a znovu zcela neplnil, ztrácel postupně svou kapacitu. Takový akumulátor bylo tedy skutečně lepší nechat úplně vybít a teprve poté jej znovu nabít.

Dnes však používáme modernější typy baterií, které jsou založeny na lithiu. Tyto lithiové baterie nemají paměťový efekt. To znamená, že opravdu nemusíš čekat, až se baterie zcela vybije, než ji opět nabiješ. Naopak, úplné vybití takové baterie ji může škodit, zvyšuje vnitřní odpor a snižuje její celkovou kapacitu. Moderní baterie bychom tedy měli udržovat mezi 20% a 80% nabitosti.

Jak šetřit baterii v mobilu?

Nyní přejděme ke konkrétním krokům, které můžeš udělat, aby se životnost baterie ve tvém mobilu prodloužila:

Nabíjej mobil pravidelně

Místo úplného vybití baterie je důležité mobil pravidelně nabíjet. Měj na paměti, že moderní lithiové baterie mají rády stabilní a pravidelné nabíjení.

Používej kvalitní nabíječku:

Používání originální nabíječky, která je kompatibilní s tvým zařízením, může zamezit nadměrnému zahřívání baterie a prodloužit její životnost.

Nech mobil dýchat:

Silikonové obaly a pouzdra mohou být stylové, ale mohou také způsobit nadměrné zahřátí zařízení. Nech svůj mobil "dýchat" a udržuj ho v optimální teplotě.

Vyhýbej se extrémním teplotám:

Přímé slunce nebo mráz mohou baterii poškodit. Snaž se držet své zařízení ve stabilní teplotě.

Omez spotřebu energie:

Vypni funkce, které nevyužíváš, jako je Wi-Fi, Bluetooth, GPS a automatické aktualizace aplikací na pozadí. To pomůže snížit zátěž na baterii.

Nastav jas displeje:

Ztlum jas displeje na úroveň, která pro tebe bude stále čitelná, a nastav kratší dobu uspání obrazovky.

Spravuj aplikace:

Pravidelně odinstaluj a ukončuj aplikace, které běží na pozadí a nepoužíváš je a zbytečně tak spotřebovávají energii.

OKAY Tip: Dost už levných nabíječek, kup si kvalitní produkt z našeho e-shopu. Jak si vybrat nabíječku na mobil ti poradí náš článek.

Jak najít mobil když je vybitý

Jakmile máš jednou mobil vybitý a omylem ho ztratíš, nalézt ho může být opravdu obtížné. Existují však způsoby, jak to zkusit:

  • Použij lokalizační aplikace: Některé aplikace umožňují sledování polohy zařízení, i když je vypnuté. Můžeš vyzkoušet aplikace jako "Find My iPhone" pro iOS nebo "Find My Device" pro Android. Přinejmenším by ti měli pomoci najít, kde bylo tvé zařízení naposledy připojeno k internetu.
  • Kontaktuj svého poskytovatele služeb: Někteří mobilní operátoři mají služby pro hledání ztracených telefonů. Pravděpodobně musíš tuto funkci u operátora aktivovat předem, za zavolání ale nic nedáš.
  • Existují také různé aplikace, které pomohou najít vybitý telefon pomocí GPS nebo zvukového signálu. Nainstaluj si ji do mobilu a předem, a když se ti náhodou něco takového přihodí, budeš mít větší naději telefon nalézt.
vybitý mobil

Tipy na závěr

  • Pokud se ti zdá, že se mobil vybíjí rychleji než dříve, může to být znamení, že baterie je opotřebovaná a potřebuje výměnu. Pokud je to možné, doporučujeme pořídit si novou originální bateriiod výrobce. Pokud to není možné, můžeš zkusit některou z kvalitních náhradních baterií, které jsou dostupné na trhu.
  • Pokud máš pochybnosti o tom, kdy nabíjet mobil, můžeš si stáhnout některou z aplikací, které ti pomohou sledovat stav baterie a dát tipy, jak ji šetřit. Tyto aplikace ti též ukážou, kolik času zbývá do úplného vybití nebo nabití.
  • Pokud nebudeš telefon delší dobu využívat(např. při skladování), je vhodné jej uložit s cca 50 % nabitím, aby se minimalizovalo stárnutí baterie.

Největší výběr elektra v OKAY!

Pro největší výběr kvalitního elektra navštiv náš e-shop.

Vyber si z našich modelů ve všech cenových kategoriích a díky našim dlouhodobě nejlepším cenám ušetříš!

Pokud se rozhodneš pro nákup nového elektra a nábytku v OKAY, můžeme ti zaručit 100% garanci spokojenosti, nebo můžeš produkt vrátit do 30 dnů bez udání důvodu zdarma.

Máme skladem největší výběr nábytku i elektra za nejlepší ceny!

Prohlédněte si další nabídku elektra

Lednice

Pračky

Televizory

Sušičky

Mobilní
telefony

Notebooky

Kávovary

Myčky
nádobí

Vestavné
spotřebiče

Smart
elektro

Vysavače

Péče
o tělo

Do kuchyňe

Mikrovlnné
trouby

Audio

Sporáky

Sluchátka

Přislušenství

Článek pro vás připravil:

Vojtěch Pospíšil