Na co myslet při koupi postele?

Každý člověk ulehá denně ke spánku a aniž by si to uvědomoval, čeká, že se vzbudí odpočinutý a plný energie. Málokdo si však uvědomuje, že vydatnost a kvalitu spánku, a přeneseně i celého života, ovlivňuje i to, na čem spí. Průměrný člověk totiž spí třetinu dne, což v praxi znamená, že např. šedesátiletý člověk prospal již dvacet let svého života. Z tohoto důvodu, by tedy žádný rozumný člověk, kterému není lhostejno, kde stráví třetinu svého života, neměl nákup svého budoucího lůžka podcenit. Kvalitní postel, matrac i rošt = dlouhý a zdravý život.

Zde jsme pro vás připravili několik rad, na které byste při nákupu postele měli určitě myslet.

Na co myslet při koupi postele?
1. Postel přizpůsobte svým rozměrům
2. Postel musí mít dostatečnou výšku
3. Lehací plocha je základ zdraví
4. Nejdůležitější částí postele je matrace
5. "Rošt postele vás musí unést"
6. Postel musí umět "dýchat“
7. Praktičnost postelí s úložným prostorem

1. Postel přizpůsobte svým rozměrům

Minimální délka lůžka se vypočítá tak, že k výšce člověka připočtete tzv. patní prostor, tj. délku nataženého chodidla (výška postavy + 11 až 24 cm). Kupujete-li dvojlůžko, řídí se jeho délka výškou vyššího partnera. Šířka lůžka se řídí šířkou ramen při poloze na zádech, s tím že ruce jsou volně položené podél těla. Stručně řečeno – kupte si největší postel jakou si můžete dovolit a na kterou máte dostatek místa.

Postel Boxspring Jacob 180x200 bez ÚP
Boxspringová postel Jacob 180x200

2. Postel musí mít dostatečnou výšku

Doporučujeme vám alespoň 30 cm nad podlahou (hygienické minimum je 25 cm), nejen kvůli pohodlnému vstávání, ale také s ohledem na prach a proudění vzduchu. Dobrý standard je 40 až 50 cm, pro starší a méně pohyblivé osoby až 60 cm. Právě proto vám doporučujeme zakoupení vyvýšené postele. Z tohoto důvodu jsou mimořádně praktické i vysoké boxspringové postele, které nejen že působí masivněj, ale přinesou do vaší ložnice i kousek vkusné moderny. Oblíbené jsou i dětské zvýšené postele, které si vaše ratolest určitě zamiluje.

Čalouněná postel Alexa 180x200 vč. matrace a úp
Čalouněná postel Alexa 180x200 cm, vč. matrace a úp.

3. Kvalita lůžka je základ zdraví

Na lůžku musí být při ležení a spaní dosaženo uvolnění svalového napětí, protože tělo si po celodenním duševním i fyzickém vypětí žádá odpočinek a uvolnění. Pokud je lehací plocha tvrdá a rovná, páteř se na ní otlačuje, a proto se člověk při spánku často otáčí, což je pro tělo únavné. Pokud je lehací plocha příliš měkká, opět se člověk podvědomě napíná, neuvolní se a spánek je nekvalitní. Z tohoto důvodu doporučujeme zakoupení jedné z našich zdravotních matrací, které jsou speciálně vyvinuté tak, aby vaší páteři poskytly co možná nejlepší oporu.

Na co myslet při koupi postele
Kvalitní matrac = dlouhý a zdravý život

4. Nejdůležitější částí postele je matrace

Dbejte proto na její složení, nosnost a odvětrávání. Kvalitní matrace by měla být vnitřně pružná (musí podepírat tělo, aby člověk při obracení ve spánku vydával minimum energie), prodyšná, na povrchu měkká, v ideálním případě se snímatelným antibakteriálním potahem a letní + zimní stranou. Přestože mnoho výrobců a prodejců uvádí velmi dlouhou životnost matrace, pamatujte, že matrace by se měla přibližně po 10 letech vyměnit za novou, neboť po takové době i přes veškeré čištění a provětrávání do sebe nasaje tolik solí, tuků, čpavků a dalších látek včetně obávaných roztočů, že našemu zdraví už rozhodně neprospěje.

Matrace Hypnos 180x200x20
Široký výběr kvalitních matrací s OKAY

5. Rošt postele vás musí unést

Kromě nezbytné prodyšnosti a čistitelnosti vás rošt především musí unést. Kupujete-li postel s lamelovým roštem, zjistěte si, zda je možné jej polohovat, zda je možné nastavovat tuhost lamel podle váhy uživatele. Rošt by měl být vždy kompatibilní s matrací, tzn. je nutné zakoupit matraci, která se umí danému roštu přizpůsobit.

Rošt Double Expert Pneu polohovací 90x200 cm
Rošt Double Expert Pneu polohovací 90x200 cm

6. Postel musí umět „dýchat“

Provětrávání je základní a nezbytný požadavek na správné fungování každé postele. Lehací plocha musí být odspodu vždy dobře odvětrávaná. Pokud je pod lehací plochou úložný prostor, musí být konstrukčně zajištěno i jeho odvětrávání. Postel, která "dýchá", vydrží déle!

Prodyšná postel z masivu
Prodyšná postel z masivu

7. Praktičnost postelí s úložným prostorem

Úložný prostor vytváří místo navíc, kam můžete uložit všechny vaše málo využívané nebo sezónní vybavení, peřiny, polštáře a přikrývky. U nás vOKAY naleznete široký výběr ložníchdoplňků do vašíložnice. Pokud se rozhodujete právě pro postele s úložným prostorem, určitě vás bude zajímat provedení úložného prostoru. Ať už jde o rozkládací postel nebo postel se šuplíky, postele s úložným prostorem jsou praktické všude tam, kde je málo prostoru pro uschování vašich věcí.

Postel s úložným prostorem
Postele s úložným prostorem

​Postele z masivu nebo dřevěné postele jsou většinou zhotoveny bez úložného prostoru, což umožňuje dostatečné proudění vzduchu k matraci. Pokud se rozhodnete pro postel bez úložného prostoru a momentálně úložný prostor ve vaší posteli aktívne využíváte, budete se muset rozmyslet kam se všemi těmi uloženými věcmi. Na to vám určitě dobře poslouží jedna z našich kvalitních komod nebo skříněk. U nás v OKAY naleznete i široký výběr ložníchdoplňků do vašíložnice.

Postele s úložným prostorem:ČalouněnéBoxspring ManželskéVálendy Dřevěné


Věříme, že článek byl pro vás užitečný. Prohlédněte si i další články o nábytku v naší rubrice. Pokud v blízké budoucnosti plánujete nákup kvalitní postele, s výběrem by vám mohl pomoct náš článek: Jak vybrat postel, matraci i rošt.

Všechny druhy postelí můžete nakoupit přímo u nás. Celou nabídku postelí najdete zde!

GCS260220

GCS010919