Jak zapojit zásuvku?

Zapojení zásuvky je jednou z nejběžnějších a nejjednodušších elektrikářských prací. Kvůli jedné výměně zásuvky, nemusíš vždycky volat elektrikáře.

Stačí, když dodržíš několik základních pravidel a bezpečnostních opatření a zvládneš zapojit zásuvku levou zadní. V tomto článku tě to naučíme.

Koupit novou zásuvku
Jak zapojit zásuvku?
Jak zapojit zásuvku?

Jak zapojit zásuvku?

Víš, jakou zásuvku máš doma? Není těžké to zjistit. Typy zásuvek se liší podle státu a kontinentu, ve kterém se nacházíš. V České republice používáme zásuvky typu E s dvěma póly a ochranným kolíkem.

Pokud ale vycestuješ do jiné země, budeš potřebovat adaptér na českou zásuvku. Například zásuvky v Turecku jsou typ C, Španělsko má zásuvky typu F, americká zásuvka je A a je toho mnohem víc.

Ber na vědomí, že návod v tomto článku platí pro 230V zásuvky. Zapojení zásuvky 220V či jiných funguje trochu jinak a nelze v takovém případě podle něho postupovat.

OKAY Tip:  Pokud doma zařizuješ chytrou domácnost, podívej se na náš výběr chytrých zásuvek.

Co budete k zapojení zásuvky potřebovat?

Pro zapojení zásuvek v České republice používáme kabel s třemi vodiči o průřezu 2,5 mm2 CYKY-J. Ten je dostatečně silný na to, aby unesl proud do 16 A. To znamená, že skrze něj připojíme běžné domácí spotřebiče jako ledničku, pračku nebo televizi. Kabel o průřezu 2,5 mm2 CYKY-J se skládá z několika drátů, které vedou elektrický proud. Dráty se nazývají vodiče a jsou obalené izolací. Vodiče mají různé barvy podle toho, jakou funkci mají.

Jak poznat jednotlivé vodiče?

Každý vodič má svou barvu podle toho, jakou roli v elektrickém obvodu hraje. Tyto barvy jsou stanoveny normami ČSN 33 2130 a ČSN 33 2180.

 • Fázový vodič (L) nese elektrický proud z rozvodné skříně do zásuvky. Má nejčastěji hnědounebo černou barvu, ale může být i šedá.
 • Nulový vodič (N) vrací elektrický proud zpět do rozvodné skříně. Zpravidla je světle modrý.
 • Ochranný vodič (PE)chrání před úrazem elektrickým proudem. Pokud dojde k poruše nebo zkratu, odvede přebytečný proud do země. Je ze všech tří vodičů nejbarevnější, kombinuje zelenou a žlutou barvu.
Jak zapojit zásuvku?
garance spokojenosti


Jak zapojit zásuvku?

Co dalšího budeš k zapojení zásuvky potřebovat

 • Krimpovací kleště k odizolování a spojování kabelů
 • Šroubovák k upevnění zásuvky a kabelů
 • Izolační pásku k izolaci spojů kabelů
 • Zkoušečku napětí k ověření, zda je proud vypnutý
 • Vrtákk vyvrtání děr pro upevnění zásuvky
 • Hmoždinky a šrouby k upevnění zásuvky

OKAY Tip:  Něco ti doma chybí? Určitě si na práci pořiď kvalitní nářadí od českého dodavatele. Vyber si třeba ZDE.

Jak postupovat při zapojováním zásuvky?

Jakmile budeš mít vše připraveno, můžeš začít zapojovat zásuvku. Postupuj podle následujících kroků:

 • Vypni proud. Raději ještě jednou: VYPNI PROUD! Před zapojením zásuvky je potřeba vypnout hlavní jistič nebo pojistku, která odpovídá okruhu, na který chceš zásuvku připojit. Je to nejdůležitější bezpečnostní opatření, bez kterého nemůžeš začít pracovat. Použij i zkoušečku napětí a ujisti se, že proud v zásuvce je opravdu vypnutý.
 • Odizoluj kabely. Pomocí krimpovacích kleští odstraň izolaci asi 1 cmna koncích kabelů, které chceš připojit k zásuvce.
 • Připoj kabely. Připoj jednotlivé kabely ke svorkám. Kabely připoj šroubovákem a zkontroluj, zda jsou pevné. Pokud používáš vícenásobnou zásuvku, musíš propojit všechny svorky stejného typu mezi sebou. Kabely musíš zapojit ke správným vodičům. Proto si dobře nastuduj schéma zapojení zásuvky.
 • Izoluj spoje. Obejdi izolační páskou každý spoj kabelu a svorky, čímž zabráníš zkratu a následnému úrazu elektrickým proudem.
 • Upevni zásuvku. Vyvrtej vrtákem díry pro šrouby, kterými zásuvku upevníš na zeď. Hmoždinky vlož do vzniklých děr a zásuvku přišroubuj. Pokud máš na zásuvku kryt, můžeš ho také přidělat.
 • Zapni proud. Jakmile budeš mít hotovo, můžeš zapnout hlavní jistič a ověřit si, že zásuvka funguje správně. Použij na to třeba měřič spotřeby, který ti ukáže, kolik energie připojené zařízení k zásuvce spotřebovává.

Shrnutí a rady na závěr

Zapojení zásuvky není složité, ale vyžaduje dodržování bezpečnostních pravidel a znalost elektrických soustav.

Pokud máš jakékoli pochybnosti, raději se poraď s odborníkem nebo si najmi elektrikáře. Pamatuj, že při práci s elektrickými systémy je vždy nejdůležitější bezpečnost.

Pokud chceš zapojit zásuvku s časovačem, musíš nastavit čas a interval, kdy chceš, aby se zásuvka zapínala a vypínala. Zásuvka s časovačem se může hodit například při osvětlování, topení nebo zalévání rostlin. Jak nastavit časovač do zásuvky budeme řešit v některém z dalších článků.

Pokud se ti stane, že ti zásuvka vyhoří, musíš ji co nejdříve vyměnit. Vyhořelá zásuvka může být nebezpečná, může způsobit požár nebo úraz elektrickým proudem.

Schéma zapojení zásuvky pro 230V zásuvku není stejné jako u 220V. Zapojení 220V zásuvky vyžaduje jiný postup a nelze na to uplatnit tento návod. To samé platí i pro zapojení vícenásobné zásuvky.

Největší výběr elektra v OKAY!

Pro největší výběr kvalitního elektra navštivte náš e-shop.

 Vyberte si z našich modelů ve všech cenových kategoriích a díky našim dlouhodobě nejlepším cenám ušetříš! Pokud se rozhodneš pro nákup nového elektra a nábytku v OKAY, můžeme ti zaručit 100% garanci spokojenosti, nebo můžeš produkt vrátit do 30 dnů bez udání důvodu zdarma.

Máme skladem největší výběr nábytku i elektra za nejlepší ceny!

Prohlédněte si další nabídku elektra

Lednice

Pračky

Televizory

Sušičky

Mobilní
telefony

Notebooky

Kávovary

Myčky
nádobí

Vestavné
spotřebiče

Smart
elektro

Vysavače

Péče
o tělo

Do kuchyně

Mikrovlnné
trouby

Audio

Sporáky

Sluchátka

Přislušenství

Článek pro vás připravil:

Vojtěch Pospíšil