Jak vyčistit koženou sedačku?

Kvalitní kožená sedačka se automaticky stává hlavním středobodem každé domácnosti: pyšní se nadčasovou krásou, svým luxusním vzhledem zkrášlí jakýkoliv interiér a je především extrémně odolná a pohodlná. Co když se vám ale váš milovaný nábytek přesto nějakou náhodou ušpiní? Z tohoto důvodu v tomto článku vám přinášíme soubor užitečných rad, jak vyčistit koženou sedačku. Jestliže již jednu máte, jistě víte, že nadprůměrnou kvalitu doprovází i vyšší cenovka, a je proto potřeba věnovat jí maximum vhodné péče, aby co nejdéle vypadala jako nová.

čištění kožené sedačky

Při čištění je základ použít správnou techniku na konkrétní typ sedačky.

OKAY Tip: Přečtěte si o výhodách kožené sedací soupravy na našem blogu

Sedací souprava do U rozkládací Monako 2 levý roh šedá

Prevence je základ

Jako všude v životě i u kožených sedaček je prevence velmi důležitá a k mnoha problémům díky ní vůbec nemusí dojít. Proto je zásadní zamyslet se už před koupí sedačky, kam ji chcete postavit. Měla by totiž být chráněna před dlouhodobým slunečním zářením a přímým dopadem slunečních paprsků a stát by měla alespoň 50 centimetrů od zdroje tepla, jako je krb či topení. Pokud budete dodržovat tyto základní požadavky, můžete si být jistí, že vám vaše kožená sedačka vydrží mnoho let.

Nezapomínejte na pravidelnou péči

Není důležité, zda si koupíte sedací soupravu rohovou, do U, anebo rozkládacípéče o koženou sedačku je velmi důležitá. Považuje se za vhodné jakýkoliv nábytek z kůže nebo s koženým čalouněním minimálně jednou týdně otírat vlhkou hadrou či houbou. Kůže by se měla také alespoň jednou měsíčně potřít speciálním krémem určeným k ošetřování kožených sedaček.

Kromě toho se sedačka musí jednou za půl roku po předchozím vyčištění důkladně naimpregnovat k tomu určeným sprejem, který obsahuje potřebné oleje. Impregnace na sedačku kůži vyživuje, udržuje ji odolnou a přirozeně poddajnou. Dochází také k oživování barev a svoji sedačku chráníte před vlhkostí, skvrnami od vody a dalším ušpiněním. Pro nejlepší výsledek zvolte následující návod:

 1. Vhodnou impregnaci na sedačku naneste na celý povrch sedačky aplikátorem z mikrovlákna.
 2. Nechte ji několik hodin působit, aby se co nejlépe do kůže vstřebala.
 3. Během vstřebávání na sedačku nesedejte.
 4. Přebytečnou vrstvu můžete poté setřít suchou utěrkou z mikrovlákna.
Kožená sedačka rozkládací Maranello pravý roh hnědá
Kožená sedačka rozkládací Malpensa levý roh šedohnědá

Jak kůži určitě nečistit?

Ještě než si popíšeme správný postup ošetření kožené sedačky, je důležité si ujasnit, co při čištění určitě nedělat. Kůže je svými vlastnosti mezi ostatními materiály unikátní a neplatí na ni ty stejné čisticí metody, které byste použili na čištění nějakého jiného nábytku. Než se o něco pokusíte, doporučujeme nejprve danou metodu vyzkoušet na místě sedačky, jež není tolik na očích, a až poté ji případně aplikovat na celek.

Oprava kožené sedačky rozhodně není možná s klasickými čistícími prostředky, jako je jar, prací prášek či jiná čistidla obsahující bělidla nebo chemické přísady. Použijete–li je, bude kůže ztrácet své charakteristické vlastnosti, kvůli kterým je tak ceněná: začne tuhnout a po čase také praskat.

Velmi jednoduchá pravidelná údržba

Kožená sedačka je skvělým doplňkem domácnosti díky svému luxusnímu vzhledu, ale také pro svou maximální odolnost a minimální potřebu náročnější údržby. Z hlediska pravidelného čištění tedy bohatě stačí alespoň jednou týdně sedačku přetřít čistou nebo mýdlovou vodou a odstranit případné šmouhy.

A co důkladnější čištění?

Kožené sedačky jsou oblíbené především proto, že jejich běžná údržba je jednoduchá a potřeba větší údržby přichází nejdříve po půl roce či v případě většího problému, který je potřeba ihned odstranit. Pokud se zrovna v této situaci nacházíte, budou se vám hodit následující pomůcky:

 • vhodný speciální prostředek pro konkrétní druh kůže
 • jemný kartáček
 • aplikační houbičky
 • 2 mikrovláknové aplikátory
 • utěrky z mikrovlákna
 • odstraňovač specifických skvrn
 • 2 kbelíky na vodu
Nano - čistič textilu a kůže (300 ml)
čistič na sedačky

Rozhodně se vyhněte používání pracích prášků, aviváží a jiné chemie, která není určena na kůži. Čištění kožené sedačky tímto způsobem může vaši sedačku navždy poškodit.

Jestliže máte připraveno vše potřebné, následujícími kroky dosáhnete toho nejefektivnějšího vyčištění kožené sedačky:

 1. Ze všeho nejdřív sedačku důkladně očistěte a setřete z ní prach a další nečistoty.
 2. Napusťte si teplou vodu do obou kbelíků. Budete v nich průběžně máchat utěrku nebo aplikátor z mikrovlákna.
 3. Rozhodněte se, zda je lepší použít tekutý prostředek, určený pro daný typ kůže, nebo suchou pěnu, po které povrch tolik nevlhne.
 4. Vybraný přípravek naneste na kartáček nebo utěrku, nastříkejte jej na kůži a krouživými pohyby čistěte.
 5. Nechte přípravek 60 vteřin působit, poté jej setřete utěrkou, kterou následně pečlivě vymáchejte v prvním a poté i v druhém kbelíku (povrch musí být vždy ošetřován čistou utěrkou).

 6. Při čištění buďte opatrní, nedřete kůži silou a příliš ji nenamáčejte.

 7. Po čištění nechte povrch vyschnout a následně impregnujte podle návodu výše.

Největší výběr kožených sedaček v OKAY

Pro největší výběr kvalitních kožených sedacích souprav navštivte náš web. Vyberte si z velkého množství látkových i kožených modelů a díky našim dlouhodobě nejnižším cenám ušetříte!
Pokud se rozhodnete pro nákup nové sedačky v OKAY, můžeme vám zaručit 100% garanci spokojenosti – jestli s ní nebudete spokojeni, můžete ji vrátit do 30 dnů bez udání důvodu zdarma.
Nabízíme kompletní služby: nábytek vám přivezeme s garancí expedice do 5 dnů, vyneseme do bytu, provedeme odbornou montáž a odvezeme také starý kus.


Prohlédněte si další nabídku nábytku


Článek pro Vás připravil Martin Sluka

Moje prodejna

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefon: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

oblíbená prodejna (změnit)

zboží na prodejně zobrazit na mapě

Nepodporovaný prohlížeč

Litujeme, používáte internetový prohlížeč, ve kterém vám Okay nebude fungovat.

Zkontrolujte prosím, zda používáte aktuální verzi některého z podporovaných prohlížečů níže, nebo zda máte v prohlížeči povolenou podporu JavaScriptu.

Podporované prohlížeče jsou:

Omlouváme se, že naše aplikace nefunguje na starších prohlížečích.