Jak vybrat vysavač

Vysavač je jedním z důležitých domácích pomocníků, který nám pomáhá udržovat pořádek. Vynalezen byl ve Spojených státech Danielem Hessem, a to již v roce 1860. Technický pokrok je nezadržitelný a oproti prvním vysavačům dnes můžete vybírat z nepřeberného množství druhů. Některé přístroje jsou určeny pro vysávání koberců, některé zvládnou z podlahy vysát i tekutiny nebo ji vytřít. Ukážeme vám, z jakých vysavačů můžete vybírat, a také se podíváme na zoubek energetickému štítku EU.

Chci jednoduchý vysavač za rozumnou cenu

Neradi měníte něco, co zaručeně fungovalo, pravidelně luxujete a nový vysavač potřebujete pouze proto, že ten starý již dosloužil? Kompaktní podlahové vysavače klasické konstrukce jsou dnes jednoznačně nejrozšířenější.Rozdělovat nejlevnější modely na sáčkové či bezsáčkové nemá význam, jelikož každé provedení má své výhody i nevýhody. U sáčkového vysavače musíte pravidelně měnit a dokupovat sáčky, u bezsáčkového provedení zase musíte čistit filtr od chlupů domácích mazlíčků a dlouhých vlasů.

Jak vybrat vysavač

Levné podlahové vysavače

Preferuji pohodlí a chci vysávat jednou rukou

Bydlíte v menším bytě a nepotřebujete vysávat veliké plochy? Vhodnějším řešením jsou pro vás tyčové vysavače, které vynikají především svou kompaktností. Některé tyčové vysavače jsou vybavené akumulátorem, a tak se s nimi můžete pohybovat po bytě bez jakýchkoliv kabelů. Lepší modely dokáží i samostatně stát, zatímco vy si můžete v klidu odsunout křeslo, abyste pod ním mohli vysát. Velikou devízou tyčových vysavačů je jednoduché ovládání a jednoduché skladování.

Tyčové vysavače

Chci drobného pomocníka na drobné smetí

Často se vám stává, že v kuchyni něco rozsypete nebo máte malé dítě, za kterým zůstává hotová spoušť a vy nestačíte uklízet? V tom případě jsou pro vás vhodné drobné ruční akumulátorové vysavače, které oceníte především díky jejich kompaktní velikosti. Drobné vysavače sice nemají vysoký sací výkon, ale s drobným smetím si poradí téměř dokonale. Nemusíte tak kvůli drobným nehodám vytahovat velké a těžké vysavače.

Malé ruční vysavače

Chci, aby někdo uklidil za mě

Je pro vás vysávání činností, kterou bytostně nesnášíte? A co když vám řekneme, že jsou na trhu takové vysavače, které vše udělají za vás? Ano, čtete správně, stačí je naprogramovat na dobu, kdy zrovna nejste doma, a robotické vysavače se vydají brázdit vaši domácnost, aby zlikvidovaly veškeré smetí na podlaze.Robotické vysavače buď mírně vráží do nábytku, čímž poznají, že se musí otočit, nebo využívají hned několik senzorů, které snímají okolí, a ony tak nevráží do nábytku. Po odvedené práci se vysavač vrátí do dokovací stanice, kde si dobije baterky a přichystá na další naplánované vysávání.

Robotické vysavače

Chci něco šetrného. Máme doma alergika

Nechcete nebo spíše nemůžete při vysávání dělat kompromisy? Máte v domácnosti alergika, který nesnáší prach a roztoče? V tom případě si pořiďte bezsáčkové vysavače využívající cyklónovou technologii. Ta zajišťuje zachycení většího množství mikroskopických částic a vysavač tak vysaje nejen vaši podlahu, ale s trochou nadsázky můžeme říci, že pročistí i vzduch ve vašem bytě.

Cyklónové vysavače

Máme doma převážně dlaždičky

Převládají ve vaší domácnosti pevné betonové či dlážděné podlahy? Pak vězte, že v této kategorii kralují především parní čističe, občas se můžete setkat i s názvem parní mop. Parní čističe umí dokonale dezinfikovat téměř vše. Tlak páry navíc zajišťuje snadné odstranění velice odolných skvrn.U parních čističů zajisté oceníte i to, že po jejich užití nezůstávají žádné šmouhy.

Parní čističe

Občas potřebuji vysát i tekutiny

Víceúčelové vysavače jsou moderními kříženci. Tyto vysavače nevyděsíte žádným úkolem. Kromě běžného vysávání se nezaleknou ani rozlitých tekutin a ty kvalitnější modely zvládnou i tzv. hloubkové čištění koberců s využitím speciálních čisticích prostředků. Víceúčelové vysavače jsou univerzálními vojáky, v jejichž silách je zajistit vám dokonale čistý domov.

Víceúčelové vysavače

Filtry

Účinný filtr je srdcem každého vysavače. Filtry mají za úkol chránit přístroj a zachytávat škodlivé částice a mikroorganismy. U klasických vysavačů najdete vstupní filtr u sání motoru a výstupní filtr na zadní straně vysavače. Speciální skupinou filtrů jsou HEPA filtry. Čím vyšším číslem je HEPA filtr označen, tím je účinnější a pečlivěji filtruje. Nejvyšší úroveň filtrace v současné době poskytuje stupeň číslo 13. Pokud nezvolíte omyvatelnou variantu HEPA filtru, je dobré ho jednou až dvakrát do roka měnit.

Sací výkon

Abyste zjistili skutečný výkon přístroje, zajímejte se o parametr sací výkon. Výrobci ale častěji uvádějí údaje o příkonu motoru. Platí, že čím vyšší příkon, tím vyšší spotřeba energie. Skutečný sací výkon tvoří pouze asi ¼ příkonu motoru. Od 1. září 2017 Evropská unie povoluje jen vysavače s příkonem do 900 W. Od tohoto data výrobci nesmí vysavače s vyšším příkonem vyrábět a pouze se doprodají staré zásoby. Evropská unie též vyžaduje, aby výrobce každý model vysavače viditelně opatřil energetickým štítkem. Jaké informace můžete ze štítku vyčíst, se podívejte v názorném popisu.

Energetický štítek od vysvače