Jak vybrat vysavač?

Pro většinu z nás je dnes úklid domácnosti bez kvalitního vysavače nepředstavitelný. Při výběru však zjistíte, že existuje velké množství typů, které se mezi sebou liší využitím i různými funkcemi.

Proto vám poradíme, jak vybrat vysavač, se kterým vás i běžná uklízecí rutina začne bavit.

Vybrat z nabídky vysavačů
vysavač
vysavač

Proč si koupit nový vysavač?

Pokud zvažujete nákup nového vysavače, přečtěte si, v čem vám nový stroj zlepší život:

  • Efektivita: Vylepšené a inovované technologie umožňují účinnější vysávání a zároveň snižují váš čas i úsilí.
  • Výkon: Větší výkon a síla zajisti spolehlivější čištění a odstranění nečistot z podlahy.
  • Filtrace: Moderní filtrační systémy zachycují více nečistot a alergenů v ovzduší.
  • Hlučnost: Nové vysavače jsou zpravidla tišší než starší modely.
  • Funkce a vlastnosti: Praktické vychytávky, jako je dálkové ovládání, tichá kolečka či indikátor plného sáčku, zpříjemní každé vysávání.

Typy vysavačů:

Sáčkové vysavače: ověřená klasika

Sáčkové vysavače představují tradiční typ vysavače, který je i dnes velmi oblíbený. Veškeré nečistoty a prach jsou ukládány do odpadního sáčku, který po naplnění jednoduše vyměníte. Často disponují kvalitním filtračním systémem, který se postará o čistější vzduch. Jsou tedy vhodné pro alergiky. Většinou se jedná o velmi dostupné modely, je však nutné jednou za čas kupovat nové sáčky na prach. Manipulace s nimi je však velmi jednoduchá a čistotná – s prachem vůbec nepřijdete do kontaktu.

+ Nízká cena
+ Velmi účinná filtrace
+ Vysoký výkon
- Nutná výměna sáčků
Nestabilní výkon s plným sáčkem

vysavač
vysavač

Bezsáčkové vysavače: žádné náklady navíc

Bezsáčkové vysavače fungují na principu cyklonové technologie. Odstředivá síla v nich prach ukládá do nádoby, kterou je nutné pravidelně vysypávat (ideálně po každém vysávání). Odpadá zde tak nutnost nákupu sáčků, ale manipulace s odpadní nádobou je méně příjemná. Můžete totiž přijít do styku s odpadem a prach se rozptýlí po okolí. Je také nutné počítat s nutností častěji vyměňovat filtr. Bezsáčkový vysavač je tak ideálním řešením pro domácnosti, kde se často vysává a prachový sáček je vyměňován vícekrát měsíčně, nebo pro ty, kteří nechtějí řešit nákupy a výměnu prachových sáčků.

+ Odpadá nutnost výměny sáčků
+ Stálý sací výkon
+ Nižší hmotnost
- Časté vysypávání nádoby
- Méně vhodné pro alergiky

Tyčové vysavače: vždy po ruce

Tyčové vysavače jsou lehké a velmi snadno ovladatelné. Můžete je pověsit třeba na zeď a oceníte je zejména při úklidu drobnějších nečistot, kdy se nevyplatí vytahovat velký vysavač. Můžete si vybrat mezi akumulátorovým a drátovým provedením, přičemž baterie dnes už na jedno nabití dokáže vysát celý byt. Vysavač se síťovým napájením zase nabídne vyšší výkon i lepší vysátí koberců. Často se setkáte s tyčovým vysavačem 2 v 1, kdy součástí těla je i ruční vysavač, jejž můžete odpojit a použít pro menší úklid.

+ Velká flexibilita
+ Jednoduché ovládání
+ Vždy k dispozici
- Menší výkon
Nevhodné do větších bytů

vysavač
vysavač

Víceúčelové vysavače
pro maximum výkonu
i funkcí

S víceúčelovým vysavačem získáte skvělého multifunkčního pomocníka. Nejvíce jej oceníte, pokud máte velkou domácnost s více druhy podlahy. Tento stroj si totiž poradí s mokrým i suchým vysáváním, hloubkovým čištěním koberců, parním čištěním, ale i tepováním a některé modely zvládnou také foukat vzduch před sebou. Jedná se o větší a těžší přístroje, které s objemnou nádobou na nečistoty, které využijete také v dílně, skladu či na stavbě.

+ Multifunkční zařízení
+ Mokré vysávání
+ Vysoký výkon
- Vyšší váha
Velké rozměry

Robotické vysavače
udělají práci
za vás

Robotický vysavač je hitem posledních let. Pohání jej akumulátorový zdroj, pomocí senzorů zmapuje celý prostor, vyčistí jej a pak se vrátí na výchozí nabíjecí centrálu. Na rozdíl od ostatních typů nevyžaduje lidskou asistenci a vykoná za vás špinavou práci úplně sám, a to i když nejste doma. Ten nejlepší robotický vysavač si poradí s koberci, dlažbou i dřevěnou či laminátovou podlahou.

Nemusíte se obávat žádných nepříjemností: stroje se vyhnou překážkám, uklidí opravdu precizně a některé modely dokonce disponují mopem a podlahu vytřou. Díky svému tvaru v podobě disku dokáží robotické vysavače dokáží vysát i pod nábytkem a v jiných místech, kam bylo obtížné se běžným vysavačem dostat.

+ Nenáročný úklid
+ Více režimů
+ Modely s mopem podlahu také vytřou
- Vyšší cena
Levnější modely mohou vyžadovat asistenci

OKAY Tip: Přečtěte si víc o robotických vysavačích na našem blogu.

vysavač

Ruční vysavače máte vždy po ruce

Ruční vysavač vám pomůže s každodenním úklidem drobných nečistot. Tento lehký a skladný pomocník se dostane i na těžko dostupná místa a budete ho mít vždy při ruce. Často je poháněn akumulátorem, takže je ideální, když je potřeba uklidit nepořádek, ale nechce se vám vytahovat velký vysavač. Je však potřeba počítat s potřebou častého nabíjení.

+ Kompaktnost
+ Nízká váha
+ Jednoduché ovládání
- Nižší výkon
- Menší výdrž baterie

Co musí mít ten nejlepší vysavač?

Dobrý výkon

Vysoký výkon motoru vysavače nemusí automaticky znamenat účinnější vysávání. Ta totiž závisí na dalších faktorech, jako je konstrukce přístroje i jeho hubice. Pokud to vše je skvěle optimalizováno, poskytne vysavač skvělý sací výkon.

Typ napájení: s kabelem, nebo bez?

Již dávno neplatí, že všechny vysavače musí být zapojeny v elektřině. Najdete také množství akumulátorových modelů, jejichž hlavní výhodou je naprostá volnost pohybu – už se vám mezi nohami nebudou plést žádné kabely.

Přináší to však s sebou potřebu pravidelného nabíjení i omezenou výdrž baterie. Ta se u různých modelů liší, ale platí, že minimum bývá cca 30 minut a maximum kolem 4 hodin.

Nízkou hlučnost

Hladina zvuku je uváděna z decibelech (dB) a její ideální hodnota je okolo 60 dB. Tehdy odpovídá hlasitosti běžné konverzace. Najdete však i hlučnější vysavače s až 85 dB. Pokud hledáte tichý spotřebič, volte např. tyčový vysavač. Vysavače s vodním sáním se naopak řadí mezi ty nejhlučnější.

vysavač

Vhodnou hmotnost

Hmotnost vysavače výrazně ovlivní vaši rychlost a flexibilitu práce. Hledáte-li skladný přístroj pro časté používání, zvolte ruční nebo tyčový vysavač. Pokud vám jde především o výkon a praktické funkce a hmotnost neřešíte, bude víceúčelový vysavač ideální.

Suché, nebo mokré sání?

Některé vysavače kromě klasického suchého sání prachu a nečistot zvládnou také sání mokré. Tím díky nádobě na saponát s čerpadlem na jeho vstřikování vyčistí téměř jakýkoliv povrch, a to včetně koberců i čalounění.

vysavač

Účinný filtr

Účinný filtr je srdcem každého vysavače. Má za úkol chránit přístroj a zachytávat škodlivé částice a mikroorganismy. U klasických vysavačů najdete vstupní filtr u sání motoru a výstupní filtr na zadní straně vysavače. Speciální skupinou filtrů jsou HEPA filtry. Čím vyšším číslem je HEPA filtr označen, tím je účinnější a pečlivěji filtruje. Pokud nezvolíte omyvatelnou variantu HEPA filtru, je dobré ho jednou až dvakrát do roka měnit.

Prodlužte životnost vysavače pravidelnou údržbou

Aby vysavač dokázal dlouho a efektivně pracovat, je potřeba se o něj dobře starat. Tomu pomůže včasná výměna sáčků na odpad. Není vhodné čekat, až se jeho zaplnění projeví snížením výkonu. Sáčky i filtry používejte pouze originální od výrobce – jen ty zaručují bezproblémový chod. Často také kontrolujte hadici vysavače, jestli není něčím ucpaná. 

Příslušenství

Pro efektivní vysávání je potřeba vysavač vybavit důležitým příslušenstvím. Nejvíce potřeba jsou samozřejmě sáčky do vysavače, filtry, dodatečné kartáče, praktické turbohadice i nejrůznější doplňky.

Největší výběr vysavačů v OKAY!

Stále nevíte, jaký vysavač koupit? Pro největší výběr nejlepších vysavačů bezsáčkových, sáčkových, tyčových, multifunkčních, robotických i ručních navštivte náš e-shop.

Vyberte si z velkého množství modelů ve všech cenových kategoriích a díky našim dlouhodobě nejlepším cenám ušetříte!

Pokud se rozhodnete pro nákup nového elektra v OKAY, můžeme vám zaručit 100% garanci spokojenosti. Jestli s ním nebudete spokojeni, můžete je vrátit do 30 dnů bez udání důvodu zdarma. Máme skladem největší výběr nábytku i elektra za nejlepší ceny!

Prohlédněte si další nabídku elektra

Lednice

Pračky

Televizory

Sušičky

Mobilní
telefony

Notebooky

Kávovary

Myčky
nádobí

Vestavné
spotřebiče

Smart
elektro

Vysavače

Péče
o tělo

Do kuchyně

Mikrovlnné
trouby

Audio

Sporáky

Sluchátka

Přislušenství

Článek pro vás připravil:

Martin Sluka