Jak vybrat televizi?

Výběr nové televize může pro někoho být poměrně stresující záležitost – vždyť jsou všechny skoro stejné! Není to tak úplně pravda: liší se mezi sebou množstvím vlastností, ze kterých můžete vybrat ty nejlepší právě pro vás. Pojďme se tedy společně podívat, jak vybrat televizi, která vám bude sloužit dlouhé roky. A pokud by to nestačilo, v článku najdete tipy na vybrané modely, které zaručeně skvěle poslouží.

Vybrat z nabídky televizí
jak vybrat televizi
jak vybrat televizi

Výběr televize v 5 bodech

  • Velikost vyberte podle dostupného prostoru
  • Jaké rozlišení se vám hodí?
  • Zvolte ten nejlepší typ obrazovky
  • Myslete i na užitečné chytré funkce
  • Televizi doplňte vhodným příslušenstvím

Čím větší, tím lepší

Velikost je u každé televize to nejdůležitější. Platí zde jednoduchá úměra: čím větší, tím lepší! Každý si chce užít svůj oblíbený pořad, film, sportovní zápas nebo hru v co největším a nejlepším možném podání. Jestliže však nemáte dostatek prostoru, zvažte malou televizi s úhlopříčkou od 25” do 50”. Pokud místem limitováni nejste, zvolte alespoň 55” úhlopříčku. Vybrat si však můžete i skutečně velké televize o úhlopříčce až 100”, se kterými se budete cítit skoro jako v kině.

OKAY Tip:  Sháníte televizi s dokonalým obrazem a množstvím funkcí? Televize TCL a Hisense vám to poskytnou a ještě mnohem víc!

Rozlišení: Full HD, 4K nebo snad 8K?

Rozlišení obrazu vám řekne, kolik pixelů televize dokáže zobrazit. Také zde platí, že čím vyšší rozlišení, tím kvalitnější a detailnější obraz. Nejpoužívanějšími rozlišeními jsou Full HD (1920 x 1080 pixelů), 4K (3840 x 2160 pixelů) a 8K (7680 x 4320 pixelů). Full HD bylo standardem po mnoho let, ale v současnosti se stává stále populárnějším rozlišení 4K. To poskytuje čtyřikrát více pixelů než Full HD a umožňuje větší detaily a ostrost obrazu. Rozlišení 8K zatím není tak rozšířené, ale nabízí nejvyšší kvalitu obrazu na trhu. Je důležité si uvědomit, že kvalita obrazu nezávisí pouze na rozlišení, ale také na kvalitě obrazovky a procesoru v televizi.

8K televize

Z jaké dálky televizi sledovat?

Doporučená sledovací vzdálenost televize by měla být taková, abyste nemuseli při sledování otáčet hlavou. Zároveň byste ji neměli mít moc daleko, abyste vše pohodlně rozeznali a nemuseli nic hledat.

OKAY Tip: Zažijte dokonalý zvukový zážitek. Přečtěte si, jak vybrat soundbar.

Co se skrývá pod povrchem obrazovky?

Při výběru nové televize je důležité zohlednit také zobrazovací technologii obrazu. Můžete si vybrat z více typů, přičemž ty nejpoužívanější jsou obrazovky LCD, LED, OLEDa QLED.

LCD

LCD televize disponují základním typem technologie zobrazování, který je cenově příznivý a velmi lehký. Při zobrazování obrazu světlo prochází tekutými krystaly a díky elektřině mění svou polarizaci, čímž se vytváří obraz. Cenová dostupnost Malá hmotnost Nižší kvalita zobrazení Horší pozorovací úhly

lcd televize

Dostupná smart televize TCL 43P615 nabídne špičkový obraz s HDR i množstvím chytrých funkcí.

LED

LED televize jsou vlastně vylepšenou verzí technologie LCD a dnes již naprosto běžný standard. Jedná se o technologii podsvícení, při které jsou krystaly nasvěcovány pomocí LED diod. To umožňuje vyšší dynamický kontrast a lepší zobrazování detailů. Tyto obrazovky jsou také velmi energeticky úsporné a mají delší životnost než LCD obrazovky.

philips ambilight

Díky elegantnímu designu s tenkou konstrukcí a minimálními rámečky televize Philips 55OLED707 okamžitě zapadne do vašeho pokoje

OLED

Jestli má nějaká technologie obrazu tu nejlepší černou, je to právě OLED televize. Nemá podsvícení, ale místo toho svítí každý pixel individuálně. Díky tomu lze dosáhnout absolutní černé i při zobrazování nejjemnějších detailů a kontrastů.

QLED

QLED televize disponují novou technologií, kde jsou LED diody doplněny o kvantové částice, což umožňuje vytvářet ještě více jasných a sytých barev. Vynikají vysokou úsporností, protože jsou šetrnější vůči panelu, a také nižší cenou.

hisense qled

Se skvělou televizí Hisense 55A76GQ 2023 si užijete dokonalý obraz díky více než miliardě barev.

Obnovovací frekvence pro plynulý obraz

Obnovovací frekvence nám říká, jak velký počet snímků zvládne televize změnit na obrazovce za 1 sekundu. Platí zde, že čím vyšší číslo, tím je obraz plynulejší. Na trhu se nejčastěji setkáte s televizemi s frekvencí 50 Hz, 100 Hz a 200 Hz. Jestli plánujete často hrát náročné videohry nebo jste milovníky filmů a různých sportů, je 100 Hz minimum. Díky tomu si každé sledování užijete na maximum s dokonale plynulým obrazem.

OKAY Tip: Přijde vám, že vaše televize je ušpiněná a má na sobě šmouhy? Přečtěte si, jak ji správně vyčistit.

kvalita obrazu televize

Co také ovlivňuje kvalitu obrazu?

Kontrast nebo dynamický rozsah udávají rozdíl mezi nejjasnějším a nejtmavším bodem, který televize dokáže zobrazit. Pro co nejvyšší kontrast je potřeba vysoký maximální jas a perfektní zobrazení černé. To umožní například televize OLED nebo LED, které disponují funkcí lokálního stmívání. Televize s vysokým kontrastem nabídne opravdu živý a barevný obraz, proto je dobré i výběr tohoto parametru nepodcenit.

HDR je technologie, jež umožňuje vysokou reprodukci kontrastních detailů, tedy ve světlých i tmavých částech zároveň. K tomu poskytuje i velmi široký barevný prostor. Díky ní je černá černější, bílá bělejší a celkové barevné zobrazení mnohem realističtější. Takto vybavená obrazovka zvládá současně vykreslit detaily ve stínech i ozářených plochách, což dodává obrazu hloubku.

Chytrá televize toho zvládne ještě víc

Čím dál více moderních televizí se pyšní mnoha různými chytrými funkcemi, které posouvají sledování na další úroveň. Do této chytré televize můžete instalovat různé aplikace stejně jako na svůj mobil. Je možné prohlížet internet, sledovat YouTube, Netflix, Disney+ i HBO GO, nebo třeba přehrávat hudbu. Kromě toho na ní můžete prohlížet média přímo ze svého mobilu či tabletu, přičemž ovládání hlasem je také možné. Možnosti jsou zkrátka téměř neomezené a je jen na vás, jak moc si televizi přizpůsobíte svým potřebám.

chytrá televize

Příslušenství pro intenzivnější zážitek

Při výběru televize nezapomeňte ani na potřebné příslušenství, které zážitek ze sledování ještě více umocní. Pokud si potrpíte na kvalitní zvuk, doplňte televizi sadou reproduktorů. Jestli se vám za ně nechce utrácet, zvažte koupi soundbaru. Aby televize nezabírala moc místa, můžete ji praktickým držákem připevnit ke zdi. 

Kompletní vybavení k televizi v OKAY

Stále nevíte, jakou televizi koupit? Pro největší výběr skvělých televizí LCD, LED, OLED i QLED navštivte náš web. Vyberte si z velkého množství modelů ve všech cenových kategoriích a díky našim dlouhodobě nejlepším cenám ušetříte!

Pokud se rozhodnete pro nákup nového elektra v OKAY, můžeme vám zaručit 100% garanci spokojenosti. Jestli s ním nebudete spokojeni, můžete je vrátit do 30 dnů bez udání důvodu zdarma.

Máme skladem největší výběr nábytku i elektra za nejlepší ceny!

Prohlédněte si další nabídku elektra

Lednice

Pračky

Televizory

Sušičky

Mobilní
telefony

Notebooky

Kávovary

Myčky
nádobí

Vestavné
spotřebiče

Smart
elektro

Vysavače

Péče
o tělo

Do kuchyňe

Mikrovlnné
trouby

Audio

Sporáky

Sluchátka

Přislušenství

Článek pro vás připravil:

Martin Sluka