Jak vybrat televizi

Jak si vybrat tu správnou televizi?

Pokud se rozhodnete pro koupi nové televize, je to přece jen závazek. Musíte si být jisti, že je to ta pravá. Ke klidnému výběru jistě nepřispěje ani fakt, že všechno je neustále lepší, chytřejší, větší, člověk už aby se pomalu bál si něco pořídit. Jak se ve všem zorientovat a vybrat tu správnou televizi, vám pomůže náš článek. ​

Vyberte televizi podle vlastních potřeb

Než se vrhnete do nákupu nové televize, uvědomte si vaše potřeby a možnosti. Zda máte velký nebo malý obývák, zda se jedná o druhou televizi do domácnosti, do zasedačky v práci nebo si chcete vychutnat extra zážitek jako v kině. Otázkou také zůstává, jestli si smlsnete na chytrých smart funkcích nebo si vystačíte s televizorem na filmy, či jako ‚‚podmaz" při úklidu. Podle vašich plánů a preferencí si pak vyberte televizi s vhodnou velikostí, rozlišením, obnovovací frekvencí, optimální pozorovací vzdáleností a tunerem.

Velká obrazovka jako v kině

Čím větší, tím opravdu lepší

Pro toho, kdo vybírá novou televizi, je jedním z nejdůležitějších kritérií velikost. A v tom platí jednoduchá úměra – čím větší, tím lepší. Každý si chce užít svůj oblíbený pořad, film, sportovní zápas nebo hru v co největším a nejlepším rozlišení. Neradno podceňovat tuto vlastnost, přece jen je lepší cítit se jako v kině, než za zamlženým oknem.

 

Obývací pokoj a stěna s televizí

Důležitá je i vzdálenost sedačky, kvůli rozlišovacím schopnostem lidského oka a ostrosti vidění. Být příliš blízko, rovná se intenzivně vnímat pixely (obrazové body), ze kterých se obraz skládá. Naopak přílišná vzdálenost škodí také, protože nedokážete vnímat jednotlivé detaily obrazu. Nejlepším řešením je správný výběr úhlopříčky.

Na druhou stranu samozřejmě nesmíte zapomínat na možnosti svého nábytku. Na noční stolek velikosti kapesníku se vám pětaosmdesáti palcová televize opravdu nevleze. U nábytku jako jsou obývací stěny a TV skříňky se ujistěte, že nová televize bude mít dostatečný prostor. Rezerva by měla být alespoň jeden palec po stranách. Pokud zvažujete další vymoženost jakou je TV držák, zjistěte si i hmotnost televize.

Jak dál?

Ze začátku je nutné vysvětlit si nesmart a smart televize. První zmíněná je klasická, kterou všichni známe už léta, zapnete a přepínáte kanály. Smart, neboli chytrá televize, je zařízení, které lze připojit k internetu a kromě sledování televizního vysílání, můžete sledovat YouTube videa, hrát hry nebo si prohlížet archivy TV stanic.

Smart funkce

Smart TV  se stejnojmennými funkcemi se liší od „nesmart“ přítomností operačnímu systému, který známe například z počítačů nebo mobilních telefonů. Díky nim si můžete pomocí jednoduchého instalování aplikací vytvořit program ve vaší TV přesně podle sebe. Mezi základní a dnes už evergreenové patří Netflix, HBO GO, YouTube, Twich a mnoho dalších.

Android TV

Technologie, jež využívají i největší výrobci televizí (TCL, Philips, Sony, Panasonic, Vivax), povýšila klasickou obrazovku na multimediální centrum. Ovládání je velmi jednoduché a intuitivní. Do Android TV lze instalovat nejrůznější aplikace, poslouchat hudbu na Spotify, nebo se přes platformu YouTube dívat na videa. Navíc veškerá instalace je „user friendly“. Hráči her jistě ocení bezproblémové propojení TV s počítačem, nebo platformou Twich pro streamování a živé sledování herních videí. V našich končinách uživatele jistě potěší ovládání hlasem v češtině. K tomu je k dispozici i české menu. Tento typ televize funguje nejen s androidy, ale také s iOS. Využívat můžete i Chromecast, elegantní způsob, jak propojit TV se smartphonem ke streamování obsahu na velkou obrazovku - tedy odeslání a zobrazení fotek na velké ploše či prezentace ve firmě.

Chromecast je způsob, jak propojit TV se smartphonem ke streamování obsahu na velkou obrazovku.

 

Tizen od Samsungu

Jedná se o chytrý systém pro smart TV, kterou si speciálně vytvořila značka Samsung. Na této platformě můžete rovněž přehrávat videa, pouštět hudbu a instalovat si aplikace dle svého gusta. Specialitou Samsung Smart TV je nejvíce českých a slovenských aplikací – například pohádky i novodobá produkce, stream.cz, internetová rádia a zpravodajství, ale i internetové televize, ke kterým není potřeba vlastnit setobox – třeba aplikaci Kuki, jež podporuje většinu smart zařízení. Operační systém Tizen je vybaven dobrou „pamětí“. Pamatuje si moment, kdy jej uživatel opustil a při návratu začne přehrávat od momentu, kde skončil.

V této sekci bychom měli zmínit i aplikaci SmartThings, která umožňuje ovládat zařízení Samsung. Můžete pomocí ní kontrolovat a spravovat svá zařízení, včetně televize, kdykoli a odkudkoli. Život si tak uděláte jednodušší a zautomatizujete si domácnost dle svých potřeb.

Mezi další operační systémy patří například WebOS, které je specialitou LG nebo Vidaa od Hisense.

Samsung SmartTV

Technologie obrazu

Podle technologií následují další typy televizí.

LED

Dnes již naprosto běžný standard smart televizí. Jedná se o technologii podsvícení, která se skládá z LED diod.

LED Tv Hisense

OLED  

Jestli má nějaká technologie obrazu nejlepší černou, je to právě OLED. Nemá podsvícení, ale místo toho svítí každý pixel individuálně. Díky tomu lze dosáhnout absolutní černé i při zobrazování nejjemnějších detailů.

 

OLED
Porovnání zobrazovacích technologií

QLED

QLED vyniká vysokou úsporností, neboť je šetrnější pro panel a nedochází k vypalování miniaturních světelných diod jako v případě OLED televizí. Jedná se o technologii vysoce odolných kvantových částic Quantum dots, které výrazně zlepšují zobrazovací vlastnosti televize na poli barev. 

QLED technologie
Technologie QLED
QLED Hisense

miniLED

MiniLED proto, neboť tato technologie využívá menší diody, kterých se do obrazovky vejde víc. Slibuje tak ještě lepší podsvícení, výrazně vyšší maximální jas a tím i přesnější detaily.  

microLED

Ještě více diod než miniLED, má microLED technologie. Díky tomu je lze použít nejen jako podsvícení, ale i jako samostatné pixely. Ty samy o sobě mohou svítit a zhasínat, takže lze dosáhnout absolutní černé v nejmenších detailech. To zní jako technologie budoucnosti. Asi u toho i na chvíli zůstaneme, protože v současné době se ceny těchto televizorů pohybují v řádech milionů korun.

NeoQLED

Technologie, kterou si vyšlechtila značka Samsung, používá Quantum dots ve spojení s Mini Led podsvícením. Zobrazí ve vysoké úrovni detaily a kontrast ve všech částech obrazu. Zároveň přináší precizní zobrazení černé barvy a snižuje prosvítání obrazu.

Smart televize Samsung QE85QN800A

Nejvýkonnější NeoQLED 4K televizor QE85QN800A 

QNED

Technologie, kterou má pro změnu pouze značka LG. Písmeno „N“ znamená Nanocell. Výsledkem tohoto spojení je značně vyšší maximální jas, černá a větší přesnost detailů. Systém, který v sobě snoubí miniLED, QLED a Nanocell technologie, vás jistě uspokojí i na poli barev, jež zůstávají zářivé i při nejvyšší úrovni jasu.

LaserTV

Tato televize využívá netradiční typ zobrazování, kdy je základem projektor s krátkou projekční vzdáleností a speciálním plátnem. Výhodou je zachování vysokého kontrastu i za denního světla na obrovských úhlopříčkách.

Domácí Laser TV

Další zobrazovací technologie – kontrast, standardy

HDR (High dynamic range)

HDR je technologie, jež umožňuje vysokou reprodukci kontrastních detailů, tedy ve světlých i tmavých částech zároveň. K tomu poskytuje i velmi široký barevný prostor. Díky ní je černá černější, bílá bělejší a celkové barevné zobrazení mnohem realističtější. Takto vybavená obrazovka zvládá současně vykreslit detaily ve stínech i ozářených plochách, což dodává obrazu hloubku.

Quantum HDR

Dolby vision

Největším trendem v této kategorii je technologie Dolby vision. Je však náročnější na produkci.

Ozvučení

Vychutnat si ozvučení jako v kině už není nemožné. Kvalitní zvuk si můžete dopřát jak u filmů, tak her či videí. Prostorový zvuk vám zprostředkuje technologie Dolby Atmos.

Dolby atmos vision

 

Nejlépe si s trojrozměrným zvukem, který vyplní místnost, budete libovat díky výkonným integrovaným soundbarům. Pro ještě lepší využití prostorové technologie, je možné pořídit nové soundbary zvlášť a poté je propojit s televizí. V obýváku si tak můžete vytvořit 3D zvuk i lepší než v kině.

Dolby Atmos TCL

Dolby Atmos u Smart televize TCL 65C728 

Frekvence panelů

Tento pojem nám říká, jak velký počet snímků zvládne televize změnit na obrazovce za 1 sekundu. A čím větší počet, tím je obraz plynulejší.

50-60Hz 

Televizor dokáže zobrazit 50 – 60 snímků za sekundu. Tohle je běžný standard u levnějších televizí.

100 Hz

Tady se dostáváme na 100 snímků za sekundu. Patří sem například QLED a prémiové televize za vyšší cenu.

120 – 144 Hz

120 – 144 snímků za sekundu. Zde už mluvíme o televizích, které se využívají zpravidla k hraní her a vysoká obnovovací frekvence je žádoucí. Nové herní konzole totiž podporují hraní až při 120 snímcích za sekundu. Mezi ně patří například PlayStation 5 nebo Xbox Series. 

Rozlišení

Opět platí známá jednoduchá úměra, čím větší rozlišení, tím kvalitnější obraz.

Full HD

(1920 x 1080 pixelů) Toto rozlišení je dostačující na obrazovky počítačů a notebooků.

4K Ultra HD

(3840 x 2160 pixelů) Ideální rozlišení pro televize je 4K Ultra HD, často se setkáte i s označením UHD, 4K, či 4K UHD. Tyto televize jsou dostupné i za příznivé ceny. Zaručeny jsou čisté linie, věrná barevnost a téměř 3D efekt.

Rozdílné rozlišení FHD a 4K UHD

8K Ultra HD

(7680 x 4320 pixelů) Až 4x větší rozlišení než 4K, nabízí 8K Ultra HD technologie. Nový standard s vysokou hustotou pixelů, za který je potřeba si připlatit. Úroveň sledování vám však bude připadat natolik realistická, že se stanete součástí děje.

8K rozlišení