Jak vybrat sušičku prádla

Sušičky prádla zatím možná stojí ve stínu jiného elektra, rozhodně si to ovšem nezaslouží. Umí totiž ušetřit spoustu prostoru i času. Vyprané prádlo usuší během chvilky a není potřeba žádný sušák ani čas pro věšení prádla. Pojďte se podívat, na co si dát při výběru sušičky prádla pozor.
Nejprve ale 5 důvodů pro pořízení sušičky
Voňavé a měkké prádlo – i bez použité aviváže bude prádlo opravdu příjemné na dotek.
Žádné žehlení – při správném používání sušičky vytáhnete žehličku už jen občas.
Úspora času – odpadá rozvěšení prádla na sušák, jeho sundání a znovu to úmorné žehlení.
Sušení za každého počasí– i když venku prší nebo mrzne, vaše sušička jede.
Alergici budou potěšeni – vysoká sušicí teplota zbaví prádlo všemožných bakterií.
Detailně si můžete o jednotlivých výhodách sušičky přečíst v našem článku.
Sušení prádla

Rozměry a kapacita

Obecně se dá říct, že rozměry sušičky jsou podobné jako u pračky. Ostatně často lze oba spotřebiče umístit vedle sebe nebo dokonce, za použití speciálního dílu, na sebe. Pokud to vaše prostorové možnosti dovolí, umístěním sušičky a pračky vedle sebe nebo na sebe vytvoříte velmi praktické místo, kterého se bude vaše zašpiněné prádlo obávat.
Objem sušičky se udává jako hmotnostní kapacita bubnu v kilogramech a doporučujeme volit shodný s objemem pračky. Pak totiž stačí všechno vyprané prádlo jen přehodit do sušičky a zapnout. Samozřejmě je třeba sušičku stejně jako pračku nepřetěžovat. Objem bubnu sušičky proto volte s ohledem na počet členů domácnosti.

Jaký objem sušičky doporučujeme?

  • Pro jednoho či bezdětný pár: 7 kilogramů bohatě postačí.
  • Pro malou rodinu: 8 kilogramů je obvyklý průměr.
  • Pro velkou rodinu: alespoň 9 kilogramů, sušička bude o něco málo větší.
Buben pračky se sušičkou Candy
Buben pračky se sušičkou

Energetický štítek

Jedním z nejvíce vyhledávaných parametrů bílého elektra je energetická třída a stejné je to i u sušiček prádla. Energetický štítek každé sušičky obsahuje nejen zařazení podle spotřeby elektrické energie, ale také podle spotřeby vody. Dále je z něho možné vyčíst údaje o průměrné délce sušicího cyklu, hmotnostním objemu bubnu a hlučnosti.
Sušičky v energetické třídě A+++ jsou těmi nejúspornějšími, zároveň spadají do vyšší cenové hladiny. Investice do úsporné sušičky se ale z dlouhodobého hlediska určitě vyplatí – peníze, které byste ušetřil za méně úspornou variantu při nákupu, ušetříte s každým použitím úspornější sušičky. Za několik let provozu se tak investice do úspornější sušičky vrátí. Pokud ale hledáte sušičku pro občasné použití, vyplatí se vybírat z těch běžnějších.
Energetický štítek sušičky AEG
Energetický štítek sušičky

A něco navíc

I když už při výběru sušičky budete mít jasno v základních parametrech, zvažte samozřejmě i další funkce, které modely jednotlivých výrobců nabízejí. Pokročilé sušičky například nabízejí automatické čištění kondenzátoru nebo pokročilou optimalizaci výkonu na základě vyhodnocení vlhkosti prádla.
Smart technologie
Trendem je v současnosti možnost ovládání a nastavování sušičky prostřednictvím mobilní aplikace. Inu, pokrok nezastavíte. Pokuste se s ním alespoň držet krok.

LCH03092019