Jak vybrat robotický vysavač

Robotický vysavač nedokáže nahradit klasický vysavač, ale rozhodně by neměl chybět v žádné domácnosti. Výrazně totiž snižuje nutnost každotýdenního vysávání klasickým vysavačem. Otázku, jaký robotický vysavač koupit, vyřešíte tím, že si stanovíte rozpočet a ujasníte si, co od výrobku očekáváte.

Evoluce vysavače

Cenová relace

Cena by neměla být nejdůležitějším parametrem, podle kterého budete vybírat. Nejprve si ujasněte, co od vysavačeočekáváte a až poté zjistěte, do jaké cenové kategorie výrobek spadá. Obecně se dá říci, že roboti s vyšší pořizovací cenou mají více funkcí a dosahují lepších výsledků. Měli by se pro ně tedy rozhodnout spíše náročnější uživatelé.

Roboti z vyšší cenové kategorie nabídnou:

 • Možnost plánování úklidu
 • Automatickou detekci nečistot
 • Dálkové ovládání přes aplikaci a připojení na Wi-Fi
 • Úpravu výkonu v závislosti na typu podlahy
 • Pokračování úklidu v případě nutnosti dobití během vysávání
 • Možnost vytváření map a úklidu přesně vytyčené místnosti
 • Systematický pohyb a další

Pokud na robota nemáte přehnané nároky, vybírejte z levnějších výrobků, které většinou nabízejí jen možnost vysávání a dálkového ovládání.Robotický vysavač iRobot Roomba i7

Robotický vysavač na koberce nebo na tvrdé podlahy

Robot zpravidla dosahuje lepších výsledků na tvrdé podlaze, ale poradí si i s koberci. Špičkovým robotům nedělají problém ani koberce s vysokým vlasem. Levnější roboti se do koberců s dlouhým vlasem mohou zamotat, což vede k přerušení úklidu.

Tlačítko koupit

Typy kartáčů

S typem podlahy souvisí volba rotačních kartáčů. Pokud budete vysávat tvrdé plochy, sáhněte po gumových rotačních kartáčích, které nečistoty spolehlivě navedou do sacího otvoru. Jejich předností je snadná údržba, negativem vyšší hlučnost při vysávání, která je výsledkem gumy dotýkající se podlahy.

Pro vysávání koberců se hodí kartáče štětinové, které si dobře poradí s prachem, vlasy nebo srstí, která ulpívá v koberci. K dostání jsou i kartáče kombinované, které tvoří guma a štětiny.

Robotický vysavač iRobot Roomba i7
Robotický vysavač iRobot Roomba i7

Parametry, které sledovat při výběru

Abyste si vybrali pomocníka na míru vašeho domova, je potřeba sledovat tyto parametry.

 • Kapacita baterie – udává se v mAh a odpovídá ploše, kterou vysavač dokáže uklidit. Platí zde úměra čím vyšší kapacita baterie, tím větší plochu dokáže vysavač uklidit na jedno nabití.
 • Navigace – typ navigace výrazně ovlivňuje pořizovací cenu. Levnější modely disponují senzorovou navigací, pro kterou je typický nesystematický pohyb vysavače a absence funkce pokračovat v úklidu. Špičkové výrobky mají kamerovou navigaci, díky které se pohybují systematicky, dokážou si prostor zmapovat a uložit do paměti nebo pokračovat v úklidu tam, kde přestali kvůli nutnosti dobití.
 • Objem sběrné nádoby– objem zásobníku na prach se pohybuje od 0,4 do 0,8 l. Větší kapacita je lepší v tom, že zásobník nemusíte tak často vyprazdňovat.
 • Rozměry – dobře si změřte rozteč židlí i prostor mezi podlahou a nábytkem či sedačkou. Byla by škoda, kdyby se vysavač do těchto míst nedostal kvůli tomu, že je příliš vysoký či široký.
 • Maximální výška překážek – toto číslo odpovídá tomu, jak vysokou překážku, nejčastěji práh, dokáže vysavač překonat. Nejčastěji se setkáte s hodnotou 2 cm.
 • Senzory – vysavač by měl mít rozhodně senzory proti pádu ze schodů a senzory pro pohyb v prostoru.

Robotický mop iRobot Braava 390

Robotický mop iRobot Braava 390 Turbo

Funkce

Množství funkcí se odvíjí od pořizovací ceny. Dražší modely jsou lépe vybaveny než modely levnější. Se kterými funkcemi se můžete setkat?

Tlačítko koupit

 • SPOT– patří mezi základní funkce, které nabízejí i levnější modely. Nahrazuje v podstatě smetáček s lopatkou. Stačí stisknout tlačítko a vysavač bude vysávat plochu o velikosti zhruba 1,5 m². Ideální například, když v kuchyni rozsypete mouku.
 • Dirt Detect – jedná se o funkci, která se automaticky aktivuje v případě, kdy vysavač zaznamená větší množství nečistot na jednom místě. Robot se úklidu tohoto místa věnuje déle.
 • Wi-Fi – umožní spárování vysavače a chytrého telefonu, takže můžete robota ovládat dálkově přes aplikaci.
 • Plánovaný úklid – umožňuje nastavit úklid na vybrané dny v týdnu v určitou hodinu. Tuto můžete najít i u levnějších modelů.
 • Indikace baterie – modely, které se během vysávání nedobíjí, by měly být opatřeny indikátorem baterie, který vás informuje o její kapacitě.
 • Pokračování v úklidu – najdete u špičkových výrobků, které se v případě poklesu baterie vrátí do dokovací stanice a po nabití baterie pokračují v úklidu tam, kde přestaly.
 • Indikace naplnění zásobníku na prach – upozornění na nutnost vysypání nádobky.

Robotický vysavač 2 v 1 Concept REAL FORCE VR3000Robotický vysavač 2 v 1 Concept REAL FORCE VR3000

Co byste o robotickém vysavači měli vědět

Robotický vysavač nemá příliš vysoký výkon, ale to nevadí. Reálná kvalita vysávání totiž závisí spíše na konstrukci vysavače než na výkonu. Hodnota může být klidně nižší než u klasických vysavačů, protože u robotických odpadá nutnost přesunu prachu a jiných nečistot přes dlouhou hadici do sběrné nádoby.

Design je u většiny výrobků podobný. Kulaté tělo doplňují dvě velká kola, přední směrové kolečko, boční rotační kartáček, hlavní rotační kartáč, senzory, dobíjecí piny, tlačítka pro ovládání a nádobka na prach s HEPA filtrem. HEPA filtr má většina modelů a měl by být hlavním požadavkem pro osoby trpící alergií.

Údržba vyžaduje pravidelné vyprazdňování sběrné nádoby na prach, čištění filtru a péči o boční rotační kartáček a hlavní rotační kartáč. Z kartáčů je potřeba odstraňovat namotané vlasy a chlupy. U některých modelů je možné sběrnou nádobu a filtr umývat pod tekoucí vodou, je však nutné, aby výrobce tuto informaci výslovně uvedl. Jinak by mohlo dojít k poškození robota.

Tlačítko koupit


Věříme, že byl článek pro vás užitečný. Prohlédněte si také novinky nebo další články o elektru.

LCH012020

Nepodporovaný prohlížeč

Litujeme, používáte internetový prohlížeč, ve kterém vám Okay nebude fungovat.

Zkontrolujte prosím, zda používáte aktuální verzi některého z podporovaných prohlížečů níže, nebo zda máte v prohlížeči povolenou podporu JavaScriptu.

Podporované prohlížeče jsou:

Omlouváme se, že naše aplikace nefunguje na starších prohlížečích.