Jak vybrat postel s matrací i roštem

Podívejte se na to jak vybrat postel. Malá postel nebo obrovské letiště? Prodyšná dřevěná nebo moderní postel boxspring? Všechny odpovědinaleznete v tomto článku.


Jak vybrat postel

S čím při výběru postele začít?

Rozumné je při výběru postele začít s rozměrem postele. Rozměry postele vybírejte podle volného prostoru ve vaší ložnici. Platí pravidlo: čím více prostoru v pokoji máte, tím větší postel si můžete dovolit. Příliš velká postel v malé ložnici působí nepřirozeně, a z vaší ložnici udělá pouze místo k spaní. A to je základní faktor při rozhodování jak vybrat postel.


Kromě rozměru je vhodný faktor jak vybrat postel právě materiál, ze kterého je postel vyrobena. Na výběr se nabízejí různé styly a varianty:

Moderní boxspringové postele

Luxusní čalouněné postele

Prodyšné postele z masivu

Klasické dřevěné postele

Pevné kovové postele

Postel Boxspring Charles 180x200 s ÚP
Postel Boxspring Charles 180x200 cm

Postele s čelem

Postel pro průměrně vysokého člověka (175 cm) by měla být minimálně 200 cm dlouhá, 90 cm široká a 50 cm vysoká, aby se z ní snadno vstávalo. Při koupi nové čalouněné postele myslete také na to, že pro pohodlné spaní potřebujete alespoň 80 až 100 cm široký prostor. Pokud vám vadí průvan, zvolte postel s čelem. I to je dobrý způsob při rozhodování se jak vybrat postel.

Čelo postele před průvanem ochrání a dá se o něj také pohodlně opřít. V nohách postele není čelo tak důležité, dokonce v menších ložnicích může naopak velice překážet. Pokud před spaním rádi čtete, čelo postele vám bude dobře sloužit jako dokonalá opěrka pro vaši páteř. Rádi v posteli i snídáte? Pak si čalouněné čelo postele rozhodně zamilujete.

Jak vybrat postel?
Postele podle kategorie Postele s úložným prostorem Postele podle stylu Postele podle rozměru
Čalouněné Všechny Luxusní 180x200
Boxspring Boxspring Manželské 160x200
Dřevěné Čalouněné Rozkládací 140x200
Masivní Dřevěné Zvýšené 120x200
Kovové Manželské Levné 90x200
Válendy Válendy Dětské 80x200

Čalouněné nebo boxspring postele?


Jak vybrat čalouněné postele

Čalouněné postele jsou skvělou alternativou ke dřevěným nebo kovovým rámům postele, které běžně vidíte. Čalouněná postel vzbuzuje v očích pozorovatele pocit luxusu a je vhodnou součástí každé vkusné ložnice. Není tajemstvím, že čalouněné postele mají v oblibě nejenom celebrity, ale i každý člověk s citem pro vkus a módu. Na OKAY.cz najdete v nabídce široký výběr nejenom čalouněných luxusních postelí, ale i postelí z různých jiných materiálů. Naše čalouněné postele máme v nabídce ve více variantách. Praktické čalouněné postele s úložným prostorem nebo s vysokým čelem. Ať už se rozhodnete jakkoli, u nás si rozhodně vyberete.

Postel Boxspring Frederic 180x200
Postel Boxspring Frederic 180x200 cm​

Jak vybratboxspring postele

Právě pro svůj exkluzivní a moderní vzhled jsou boxspringové postele oblíbené hlavně u mladých párů, ale i seniorů, kteří chtějí vnést do svého hnízdečka trochu moderního světa. Postele boxspring mají prostor pod matrací vyplněn, což ale posteli poskytuje možnosti pro úložný prostor i formou šuplíků. Postele boxspring proto můžou působit mnohem masivněj a jsou také vysoce položené, což usnadňuje každodenní vstávání z postele. A to jistě ocení každý senior, ale i mladší člověk s problémy páteře. Pokud máte zájem právě o takový vyvýšený typ, prohlédněte si naši kompletní nabídku zvýšených postelí.

Boxspringové postele pro svůj exkluzivní vzhled a praktičnost začíná využívat stále více hotelů. Jde o moderní trend, který je na vzestupu a rozhodně má co nabídnout. V OKAY.cz nejsme pozadu, nové trendy a styly neustále sledujeme, a i proto u nás najdete postele Boxspring v široké škále variací. Pokud hledáte postel boxspring, u nás si určitě vyberete.

Postel Boxspring New Bolero 180x200
Postel Boxspring New Bolero 180x200


Jak vybrat postel z masivu

Masivní postele bývají vyhotoveny na nožičkách a bez úložného prostoru, což umožňuje maximální možné proudění vzduchu i ke spodku matrace. A to je velmi důležitý krok při rozhodování se jak vybrat postel. Právě proto jsou prodyšné postele z masivu vhodné zejména pro alergiky a astmatiky. Proč pro své zdraví neudělat ještě více? Pořiďte si k prodyšné posteli z masivu i antibakteriální matraci. Ta je speciálně vyvinuta tak, aby zabraňovala tvorbě plísní a bojovala s rozmnožováním bakterií a roztočů. Pro zdraví určeny jsou i zdravotní matrace, které nabídnou tu nejlepší podporu páteře pro co nejkvalitnější spánek. Na našem e-shopu najdete také bohatou nabídku klasických tradičních dřevěných postelí. Dřevěné postele jsou také výhodné pro svou zdravotní nezávadnost.


Dřevěná postel Noe 180x200 buk
Dřevěná postel Noe 180x200

Postele z přírodních materiálů

Povrchová úprava postelí je ve většině případů řešena vodou ředitelnými laky a samotné postele jsou vyrobeny výhradně z přírodních materiálů. Jak vybrat postel v našem obchodě? Postele u nás můžete vyhledávat podle velikosti, účelu nebo druhu. Vyhledávané pro svoji praktičnost jsou i oblíbené postele s úložným prostorem, manželské postele, zvýšené postele nebo kompletní postele s matrací i roštem.

Očekáváte časté návštěvy nebo žijete v malém bytě? Pak by vás jistě mohly zajímat i rozkládací pohovky, z nichž umíte během pár minut vytvořit plnohodnotné postele. Nenechte se překvapit a mějte s rozkládací postelí lůžko pro vašich známých stále připravené.

Postel Vivien 160x200 ořech
Postel Vivien 160x200 ořech

Matrace i rošt nejsou standardním vybavením postele

U některých postelí se ceny uvádějí bez matrace a bez roštu, aby si zákazník mohl vybrat příslušné vybavení, které bude vyhovovat jeho osobě a požadavkům. Proto pozorně čtěte popisky u zboží, kde víte najít přesné informace, co všechno je zahrnuto v rámci ceny postele. Někdy jsou v ceně postele zahrnuty i noční stolky, taburetky nebo jiné doplňky, které s postelí perfektně ladí.Například polohovatelný rošt je výhodný pro čtení nebo pro zajištění lepšího krevního oběhu vyvýšením nohou.

Přestože ceny se většinou uvádějí bez matrace a roštu, stálicí na trhu jsou postele celočalouněné, kde je matrace pevně spojena s lůžkem. Čalouněné postele jsou proto skvělou alternativou hlavně pro ty, kteří se nechtějí s výběrem matrace a roštu zatěžovat.

Čalouněná postel Leon 160x200
Čalouněná postel Leon 180x200 s roštem a ÚP

Výběr roštu

Rošt vybírejte společně s matrací, aby se k sobě hodily. Nebojte se investovat do polohovacího roštu. Pokud jste celý den na nohou nebo hodně sportujete, bude se vám lépe spát s vyvýšenýma nohama. Možnost zvednutí hlavové části oceníte i při čtení knihy nebo sledování televize. Odborníci tvrdí, že zatímco životnost matrace je asi deset let, kvalitní rošt může vydržet i celý život.

Rošt přebírá od matrace zatížení a rovnoměrně ho rozkládá. Pokud je silnějšímatrace,na rošt moc práce nezbude, protože většinu váhy nese matrace sama. Velice důležitý rošt bývá, zejména je-li matrace slabší než sedm centimetrů. Rošt také odvádí vlhkost, čímž se lůžko spolehlivě odvětrává. Při nedostatečném odvětrávání vzniká v matraci ideální prostředí pro plísně a roztoče. Rošt je rozhodně jeden z důležitých rozhodovacích faktorů jak vybrat postel.


Rošt Double Klasik Pneu PV 90x200
Rošt Double Klasik Pneu PV - 90x200 cm


Rošt může být pevný laťový nebo složený z pružných lamel. Pevné laťové rošty se většinou vyrábějí ze smrkového dřeva a mohou být součástí nových postelí. Nejlépe se hodí pod pěnové matrace s vyšším jádrem nebo pod matrace s pružinovou kostrou či taštičkovými pružinami, protože ty se dobře tvarují. Mezery mezi latěmi roštů nesmějí být větší než 4-6 cm, jinak může docházet k deformování matrace. Polohovatelný rošt je vhodný, pokud máte ohebnější matraci, která bude dobře kopírovat jeho pozici. Jednodušší polohovací rošt má polohování pouze pro hlavu nebo nohy, složitější umožňuje více poloh.

Výběr matrace

Při tom jak vybrat postel myslete i na výběr správné matrace. Při výběru matrace myslete především na svá záda. Páteř má mít ve spánku oporu v co možná největších plochách a povrch má být měkký, ale pevný, aby byl zajištěn dobrý krevní oběh. Pokud se do matrace při ulehnutí zaboří rameno a bok tak hluboko, aby byla páteř ve vodorovné poloze, máte správně tvrdou matraci.

  • Příliš měkká matrace

    Páteř se ohýbá do oblouku stejně jako ve vysutém lůžku. Prostory mezi obratli jsou jednostranně tlačeny a nemohou přijímat žádné tekutiny nutné pro jejich regeneraci po celodenním zatížení.

  • Příliš tvrdá matrace

    Podepírá naše tělo jen v několika místech cévky jsou nadměrně stlačeny, což zabraňuje správnému oběhu krve a způsobuje např. strnulost u nohou. Tento typ matrace se nehodí zejména pro starší osoby a pro všechny, kteří mají problémy s krevním oběhem. Při dlouhodobějším používání může dojít k deformaci páteře.

Matrace Hypnos - komprimovaná 90x200x20
Matrace Hypnos - komprimovaná 90x200x20

Péče o matrace

Kvalitní matrace by měla mít snímatelný a prací potah, který zadrží většinu potu a prachu. Pro matraci je velice důležité kvalitní odvětrávání, protože pokud se matrace neodvětrává, začne zevnitř plesnivět. Pokud snímatelný prací potah chybí, dá se nahradit matracovýmchráničem, který je možné prát.

Při každé výměně povlečení by se matrace měla otočit, aby se spodní část dostala nahoru. Lépe se z ní tak odvětrá vlhkost a rozloží se únava materiálu. V průběhu noci vypotíme až 5 decilitrů potu, který zmizí v prostěradle a matraci. Proto je dobré chránit matraci ještě podložkou, která absorbuje vlhkost a kterou můžete kdykoli vyprat v pračce.

Čalouněná postel Elanda 160x200, vč. roštu bez matrace a úp
Čalouněná postel Elanda 160x200 vč. roštu, bez matrace a úp

Stále nevíte jak vybrat postel?​

Nebojte se, my vám rádi pomůžeme s výběrem té správné postele.
Začít můžete s využitím našeho praktického rozcestníku níže ↧

Postele podle rozměrů: 90x200 120x200 140x200 160x200 180x200

GABC 1909