Jak vybrat postel s matrací i roštem?

Podívejte se na to jak vybrat postel. Malá postel nebo obrovské letiště? Prodyšná dřevěná nebo moderní postel boxspring? Všechny odpovědi naleznete v tomto článku.

Vybrat z nabídky postelí
postel

S čím při výběru postele začít?

Rozumné je při výběru postele začít s rozměrem postele. Rozměry postele vybírejte podle volného prostoru ve vaší ložnici. Platí pravidlo: čím více prostoru v pokoji máte, tím větší postel si můžete dovolit. Příliš velká postel v malé ložnici působí nepřirozeně, a z vaší ložnici udělá pouze místo k spaní. A to je základní faktor při rozhodování jak vybrat postel.

Kromě rozměru je vhodný faktor jak vybrat postel právě materiál, ze kterého je postel vyrobena. Na výběr se nabízejí různé styly a varianty:

  • Moderní boxspringové postele
  • Luxusní čalouněné postele
  • Prodyšné postele z masivu
  • Klasické dřevěné postele
  • Pevné kovové postele

Rozdělení nabídky postelí

Postele podle kategorie Postele s úložným prostorem Postele podle stylu Postele podle rozměru
ČalouněnéVšechnyLuxusní180x200
BoxspringBoxspringManželské160x200
DřevěnéČalouněnéRozkládací140x200
MasivníDřevěnéZvýšené120x200
KovovéManželskéLevné90x200
VálendyVálendyDětské80x200

Čalouněné nebo boxspring postele?

Jak vybrat čalouněné postele?

Čalouněné postele jsou skvělou alternativou ke dřevěným nebo kovovým rámům postele, které běžně vidíte. Čalouněná postel vzbuzuje v očích pozorovatele pocit luxusu a je vhodnou součástí každé vkusné ložnice. Není tajemstvím, že čalouněné postele mají v oblibě nejenom celebrity, ale i každý člověk s citem pro vkus a módu.

Na OKAY.cz najdete v nabídce široký výběr nejenom čalouněných luxusních postelí, ale i postelí z různých jiných materiálů. Naše čalouněné postele máme v nabídce ve více variantách: praktické čalouněné postele s úložným prostorem nebo s vysokým čelem.

Ať už se rozhodnete jakkoli, u nás si rozhodně vyberete.

Jak vybrat boxspring postele?

Právě pro svůj exkluzivní a moderní vzhled jsou boxspringové postele oblíbené hlavně u mladých párů, ale i seniorů, kteří chtějí vnést do svého hnízdečka trochu moderního světa.

Postele boxspring mají prostor pod matrací vyplněn, což ale posteli poskytuje možnosti pro úložný prostor i formou šuplíků. Postele boxspring proto můžou působit mnohem masivněj a jsou také vysoce položené, což usnadňuje každodenní vstávání z postele. A to jistě ocení každý senior, ale i mladší člověk s problémy páteře.

Pokud máte zájem právě o takový vyvýšený typ, prohlédněte si naši kompletní nabídku zvýšených postelí. 

Jak vybrat postel z masivu

Masivní postele bývají vyhotoveny na nožičkách a bez úložného prostoru, což umožňuje maximální možné proudění vzduchu i ke spodku matrace. A to je velmi důležitý krok při rozhodování se jak vybrat postel. Právě proto jsou prodyšné postele z masivu vhodné zejména pro alergiky a astmatiky.

Proč pro své zdraví neudělat ještě více? Pořiďte si k prodyšné posteli z masivu i antibakteriální matraci. Ta je speciálně vyvinuta tak, aby zabraňovala tvorbě plísní a bojovala s rozmnožováním bakterií a roztočů. Pro zdraví určeny jsou i zdravotní matrace, které nabídnou tu nejlepší podporu páteře pro co nejkvalitnější spánek.

Na našem e-shopu najdete také bohatou nabídku klasických tradičních dřevěných postelí. Dřevěné postele jsou také výhodné pro svou zdravotní nezávadnost.

Dřevěná postel Noe 180x200

Dřevěná postel Noe 180x200

Postele z přírodních materiálů

Povrchová úprava postelí je ve většině případů řešena vodou ředitelnými laky a samotné postele jsou vyrobeny výhradně z přírodních materiálů.

Jak vybrat postel v našem obchodě? Postele u nás můžete vyhledávat podle velikosti, účelu nebo druhu. Vyhledávané pro svoji praktičnost jsou i oblíbené postele s úložným prostorem, manželské postele, zvýšené postele nebo kompletní postele s matrací i roštem.

Očekáváte časté návštěvy nebo žijete v malém bytě? Pak by vás jistě mohly zajímat i rozkládací pohovky, z nichž umíte během pár minut vytvořit plnohodnotné postele. Nenechte se překvapit a mějte s rozkládací postelí lůžko pro vašich známých stále připravené.

Matrace i rošt nejsou standardním vybavením postele

U některých postelí se ceny uvádějí bez matrace a bez roštu, aby si zákazník mohl vybrat příslušné vybavení, které bude vyhovovat jeho osobě a požadavkům. Proto pozorně čtěte popisky u zboží, kde víte najít přesné informace, co všechno je zahrnuto v rámci ceny postele.

Někdy jsou v ceně postele zahrnuty i noční stolky, taburetky nebo jiné doplňky, které s postelí perfektně ladí. Například polohovatelný rošt je výhodný pro čtení nebo pro zajištění lepšího krevního oběhu vyvýšením nohou.

Přestože ceny se většinou uvádějí bez matrace a roštu, stálicí na trhu jsou postele celočalouněné, kde je matrace pevně spojena s lůžkem. Čalouněné postele jsou proto skvělou alternativou hlavně pro ty, kteří se nechtějí s výběrem matrace a roštu zatěžovat.

Výběr roštu

Rošt vybírejte společně s matrací, aby se k sobě hodily. Nebojte se investovat do polohovacího roštu. Pokud jste celý den na nohou nebo hodně sportujete, bude se vám lépe spát s vyvýšenýma nohama. Možnost zvednutí hlavové části oceníte i při čtení knihy nebo sledování televize.

Odborníci tvrdí, že zatímco životnost matrace je asi deset let, kvalitní rošt může vydržet i celý život. Rošt přebírá od matrace zatížení a rovnoměrně ho rozkládá. Pokud je silnější matrace, na rošt moc práce nezbude, protože většinu váhy nese matrace sama.

Velice důležitý rošt bývá, zejména je-li matrace slabší než sedm centimetrů. Rošt také odvádí vlhkost, čímž se lůžko spolehlivě odvětrává. Při nedostatečném odvětrávání vzniká v matraci ideální prostředí pro plísně a roztoče. Rošt je rozhodně jeden z důležitých rozhodovacích faktorů jak vybrat postel.

Rošt Double Klasik Pneu PV - 90x200 cm

Rošt Double Klasik Pneu PV - 90x200 cm

Výběr matrace

Při tom jak vybrat postel myslete i na výběr správné matrace. Při výběru matrace myslete především na svá záda. Páteř má mít ve spánku oporu v co možná největších plochách a povrch má být měkký, ale pevný, aby byl zajištěn dobrý krevní oběh. Pokud se do matrace při ulehnutí zaboří rameno a bok tak hluboko, aby byla páteř ve vodorovné poloze, máte správně tvrdou matraci.

Příliš měkká matrace

Páteř se ohýbá do oblouku stejně jako ve vysutém lůžku. Prostory mezi obratli jsou jednostranně tlačeny a nemohou přijímat žádné tekutiny nutné pro jejich regeneraci po celodenním zatížení.

Příliš tvrdá matrace

Podepírá naše tělo jen v několika místech cévky jsou nadměrně stlačeny, což zabraňuje správnému oběhu krve a způsobuje např. strnulost u nohou. Tento typ matrace se nehodí zejména pro starší osoby a pro všechny, kteří mají problémy s krevním oběhem. Při dlouhodobějším používání může dojít k deformaci páteře.

Matrace Hypnos - komprimovaná 90x200x20

Matrace Hypnos - komprimovaná 90x200x20

Péče o matrace 

Kvalitní matrace by měla mít snímatelný a prací potah, který zadrží většinu potu a prachu. Pro matraci je velice důležité kvalitní odvětrávání, protože pokud se matrace neodvětrává, začne zevnitř plesnivět. Pokud snímatelný prací potah chybí, dá se nahradit matracovým chráničem, který je možné prát.

Při každé výměně povlečení by se matrace měla otočit, aby se spodní část dostala nahoru. Lépe se z ní tak odvětrá vlhkost a rozloží se únava materiálu. V průběhu noci vypotíme až 5 decilitrů potu, který zmizí v prostěradle a matraci. Proto je dobré chránit matraci ještě podložkou, která absorbuje vlhkost a kterou můžete kdykoli vyprat v pračce.

péče o matrace

Pohodlný výběr postelí, matraců i roštů v OKAY

Pro největší výběr kvalitního nábytku navštivte e-shop OKAY nebo jednu ze 140 kamenných prodejen v Česku i na Slovensku. Vyberte si z velkého množství modelů postelí a díky našim dlouhodobě nejnižším cenám ušetříte!

Pokud se rozhodnete pro nákup nového nábytku v OKAY, můžeme vám zaručit 100% garanci spokojenosti – jestli s ním nebudete spokojeni, můžete ji vrátit do 30 dnů bez udání důvodu zdarma.

Nabízíme kompletní služby:
nábytek vám přivezeme s garancí expedice do 5 dnů, vyneseme do bytu, provedeme odbornou montáž a odvezeme také starý kus.

Prohlédněte si další nabídku nábytku

Sedačky

Postele

Kuchyně

Ložnice

Matrace

Obývací
pokoje

Dřevěný nábytek

Doplňky
do bytu

Koupelny

Kanceláře

Moje prodejna

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefon: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

oblíbená prodejna (změnit)

zboží na prodejně zobrazit na mapě

Nepodporovaný prohlížeč

Litujeme, používáte internetový prohlížeč, ve kterém vám Okay nebude fungovat.

Zkontrolujte prosím, zda používáte aktuální verzi některého z podporovaných prohlížečů níže, nebo zda máte v prohlížeči povolenou podporu JavaScriptu.

Podporované prohlížeče jsou:

Omlouváme se, že naše aplikace nefunguje na starších prohlížečích.