Jak vybrat mobilní telefon

Mobilní telefonmůžeme směle označit za výrobek jednadvacátého století. Dnes už těžko natrefíme na někoho, kdo by ho nepoužíval – děti, dospělí i senioři si například ve vlacích, v tramvajích či autobusech krátí za pomoci chytrého mobilu čas. Výběr správného telefonu přitom ale může být docela náročný.

Mobilní telefon je jedním z mála zařízení, jehož výběr se neodvíjí od jeho primární funkce. Telefonovat či posílat SMS totiž můžete s každým mobilem, stejně jako se s většinou přístrojů připojíte přes Wi-Fi či Bluetooth. Výběr mobilního telefonu je tedy závislý spíše na dalších vlastnostech telefonu, jako je odolnost, design, rychlost či schopnost fotografovat. Tento článek vám pomůže najít cestu k nejvhodnějšímu mobilnímu telefonu.

Co kromě telefonování od mobilu očekáváte?

V široké nabídce mobilních telefonů může být paradoxně obtížné najít ten pravý. Je proto dobré ujasnit si, co od nového mobilu očekáváte a vybírat mezi těmi, které vaše požadavky splňují.

Chci dotykový displej a moderní aplikace

Největší podíl na trhu s mobilními telefony zaujímají dotykové smartphony a jsou tedy obecně nejžádanějším typem. Jako chytrý mobil označujeme každý telefon, který poskytuje moderní funkce, dotykovou technologii a snadný přístup k internetu nejen přes Wi-Fi, ale i přes mobilní sítě.

Většina smartphonů používá operační systém Android nebo iOS. Důležitý je však výkon, který je závislý na použitém procesoru a velikosti operační paměti. Pokud od chytrého telefonu neočekáváte zázraky a spokojíte se s využíváním běžných aplikací a her, můžete ho pořídit za velice příznivou cenu. Pokud však trváte na špičkovém výkonu, který se nezadýchá při hraní nejnáročnějších her, poohlédněte se po vyšších modelech.


Chytré telefony

Zobrazit chytré telefony

Chci tlačítka a nízkou cenu

Přestože nabídku mobilních telefonů ovládla dotyková technologie, výrobci doposud myslí i na uživatele, kteří chtějí z jakéhokoliv důvodu tlačítkový mobil. Může jít o telefony určené seniorům, pro něž je ovládání pomocí tlačítek pohodlnější, nebo naopak o mobily pro děti, jejichž rodiče si nepřejí, aby měly „dotykáč“.

Tyto telefony jsou vybaveny displeji s nižším rozlišením, a přestože technicky nejde o chytré telefony, nabízejí i celou řadu pokročilejších funkcí. Některé podporují i dvě SIM karty a není problém se s nimi ani připojit k internetu. Velkou výhodou těchto telefonů je nízká cena, která oproti moderním smartphonům nijak nezatíží rozpočet.


Tlačítkové telefony
Zobrazit tlačítkové telefony

Chci odolnost a výdrž

Potřebujete mít mobil za každou cenu u sebe, i když se pohybujete v náročných podmínkách? Naštěstí existují telefony, které jsou jako stvořené pro náročné podmínky. Nerozhodí je tvrdý pád na zem, nepronikne do nich prach a dokonce ani voda. Skla jejich displejů jsou často tvrzená technologií Gorilla Glass, povrch pogumovaný a precizně utěsněný. Vyšší modely odolných telefonů jsou testovány proti vysokému tlaku i kyselému prostředí.

Tato kategorie telefonů nabízí klasické modely s tlačítky i dotykovými displeji. Můžete si tedy vybrat podle svých nároků na ovládání.

Zobrazit odolné telefony
Zobrazit odolné telefony

Chci účinnou pracovní i osobní komunikaci

Nepatříte k těm, kteří mobil využívají jen kvůli zábavě, ale chcete jeho prostřednictvím hlavně komunikovat? V tom případě oceníte mobilní telefon podporující Dual SIM, tedy dvě SIM karty současně. Můžete tak efektivně oddělit pracovní hovory, SMS nebo třeba mobilní data od soukromých.

Většina mobilních telefonů s Dual SIM patří mezi smartphony a kromě kvalitní komunikace samozřejmě podporují i moderní aplikace, hry a připojení k internetu. Nezískáte tak jen nepostradatelného pomocníka, ale také přístroj pro surfování po internetu a poslech hudby.


Dual sim telefony
Zobrazit dual sim telefony


Chci fotoaparát s možností volání
Stále více uživatelů vyžaduje od mobilního telefonu nekompromisní výkon vestavěného fotoaparátu. Velikost snímače digitálního fotoaparátu v telefonu sice nepřesahuje velikost několika málo milimetrů, ale na optickém výkonu někteří výrobci hodně zapracovali. Na trhu tak najdeme vynikající fotomobily, které si dokáží poradit i s horším světlem.

Vlastně není divu, že fotomobily v podstatě vytlačily z trhu běžné kompaktní fotoaparáty. Vedle pořizování snímků s vysokým rozlišením i 48 megapixely totiž mají i řadu dalších parametrů a funkcí, které vaše fotografování přiblíží profesionálním zrcadlovkám. Fotoaparáty mobilních telefonů nemají problém s nahráváním kvalitního videa a dokážou ze sebe dostat i slušný optický zoom. Jejich obrovskou výhodou je možnost pořízené fotky a videa okamžitě sdílet na sociálních sítích.

Fotomobily

Zobrazit nabídku fotomobilů

Chci prostě to nejlepší

Protože smartphone za dva tisíce korun pochopitelně neposkytuje takový komfort při ovládání, maximální konektivitu ani ohromující výkon, musejí se nejnáročnější uživatelé poohlédnout po opravdových špičkách v oboru. Těmi jsou skutečně výkonné telefony, které často nabízejí i luxusní vzhled, špičkový displej a skvělé fotoaparáty.

Patří sem všechny vlajkové lodě světových výrobců, jako je Samsung, Huawei, Honor nebo samozřejmě Apple se svým legendárním iPhonem. Špičkové mobily nejsou jen skvělé nástroje pro práci i prvotřídní zábavu, ale také nepostradatelné módní doplňky. Vlastnit takový telefon je výsada a prestiž.

Nejlepší telefony

Zobrazit nabídku nejlepších telefonů

Snad kromě těch úplně nejlevnějších telefonů je vysoce pravděpodobné, že mnohé mobily kombinují více popsaných funkcí. Pomocí našeho článku si můžete ujasnit vlastní priority a dál už se řídit cenou a hlavně vlastním vkusem. Užijte si výběr!


Věříme, že článek byl pro vás užitečný. Prohlédněte si také novinky nebo další články o elektru.

LCH092019