Jak vybrat kuchyňskou linku?

Kuchyně – místo, kde se rodí ty nejlepší recepty a kde zažíváme vzácné rodinné okamžiky i běžné každodenní rozhovory. Je proto důležité mít takovou kuchyni, ve které vás bude každá práce bavit. Podívejte se s námi, jak vybrat kuchyňskou linku, která bude jak funkční, tak esteticky přitažlivá.

Jaká kuchyňská linka bude pro vás ta nejlepší?

Rozměry kuchyňské linky

Při výběru kuchyňské linky je třeba si nejprve ujasnit, kolik prostoru máte k dispozici. Existuje totiž několik základních pravidel, kterými byste se měli řídit. Šířka kuchyňské linky by měla činit alespoň 160 cm, aby se v ní dalo komfortně vařit. K tomu je také potřeba, abyste před ní měli minimálně metr prostoru pro snadný pohyb. Běžná hloubka linky je 60 cm, což poskytne prostor pro práci i případné spotřebiče.

Ideální výška pracovní desky v kuchyni se pohybuje okolo 80 cm, přičemž lidé vyššího vzrůstu ocení zvýšenou desku až v 90–95 cm. Vzdálenost horních skříněk od pracovní desky by měla být 50–60 cm.

Při výběru kuchyně je potřeba dodržovat základní pravidla.

OKAY TIP: Bydlíte v malém bytě? Přečtěte si, jak vybrat kuchyni třeba do garsonky.

Rovná, nebo rohová kuchyňská linka?

Rovná kuchyně

Rovná kuchyně je nejčastějším řešením především do malých prostorů, například do menšího bytu v paneláku. Při správném uspořádání kuchyňské linky však může plně nahradit i větší typy. Dostatek úložného prostoru potom zajistí prakticky navržené horní skříňky.

Kuchyně Paloma kombinuje moderní a velmi elegantní vzhled s promyšleným úložným prostorem.

Rohová kuchyně

Rohová kuchyně je ideálním řešením pro účelné využití prostoru. Poskytuje velkou pracovní plochu, objemný úložný prostor v rohu kuchyně a možnost volby pravého nebo levého provedení.

Rohová kuchyně umožňuje rozmístit komponenty do tzv. kuchyňského trojúhelníku, ve kterém je pohyb maximálně pohodlný a efektivní. Pokud budete například chtít scedit těstoviny či omýt jiné potraviny, nebudete muset přebíhat z jednoho konce kuchyňské linky na druhý. S rohovou pracovní deskou ušetříte čas, protože z jejího středu pohodlně dosáhnete na obě strany bez nutnosti větších přesunů.

Rohová kuchyně Brick spojuje moderní, velmi elegantní design s množstvím praktických funkcí a využití.

Jaký materiál kuchyňské linky zvolit?

Při výběru kuchyňské linky narazíte na velké množství materiálů, ze kterých je možné ji vyrobit. Platí přitom, že nejdostupnější a zároveň velmi kvalitní jsou alternativy dřeva označované jako MDF a LDTD. Nezapomeňte ani na pracovní desku. Přečtěte si, jak vybrat tu nejlepší, na našem blogu.

MDF

MDF je stlačená směs dřevěných vláken a lepidla spojená pomocí pryskyřice. Kuchyně z MDF se vyznačuje vysokou pevností a odolností vůči vlhkosti. Kromě toho věrně připomíná dřevo i svojí strukturou a díky hladkému povrchu je příjemná na dotek.

Snadná údržba

Dostupná cena

Velká odolnost

Vysoký komfort

Vyšší hmotnost

LDTD

LDTD označuje laminovanou dřevotřískovou desku spojenou pryskyřicí. Platí, že čím tlustší materiál, tím odolnější a stabilnější nábytek. LDTD je velmi odolné proti poškrábání i vůči teplu a vlhkosti. Snadno se omývá a je možné ji vyrobit v mnoha různých dekorech.

Snadná údržba i čištění

Množství různých provedení

Nízká cena

Vysoký komfort

Nižší odolnost vůči vlhkosti

Jak uspořádat kuchyni?

Při rozmýšlení konkrétního rozmístění kuchyně myslete i na tato praktická doporučení. Pokud vám to prostor dovolí, umístěte spotřebiče jako troubu a mikrovlnnou troubu ne dolů, ale do výšky pasu až očí. Díky tomu se nebudete muset ohýbat pro těžké a horké plechy a pekáče. Až budete vybírat umístění sporáku, vyhněte se místu pod okny: mohla by se vysokými teplotami poškodit. Stejně tak pod okna neumisťujte ani dřez, protože jeho baterie bude bránit otevírání oken.

Ty nejlepší kuchyně jsou jak esteticky přitažlivé, tak prakticky vybavené.

Spotřebiče pro pohodlnější vaření

Při volbě spotřebičů do kuchyně si můžete vybrat, zda preferujete vestavné, nebo volně stojící. Ty vestavné vám poskytnou jednotný a čistý design a hlavně skvěle zapadnou. Je jich k dispozici celá řada, a můžete si tak do své linky skrýt myčku na nádobí, ledničku, pečicí troubu i mikrovlnnou troubu nebo třeba kávovar.

Vestavné spotřebiče ušetří spoustu místa v kuchyni.

OKAY TIP: Bez digestoře si většina z nás nedokáže představit žádnou kuchyňskou práci. Přečtěte si, jak vybrat tu nejlepší.

Nezapomeňte na hloubku dřezu

Výběr dřezu je důležitý detail, který v případě špatného výběru může potrápit. Pokud bude příliš mělký, bude při umývání nádobí stříkat voda všude okolo. Nad moc hluboký dřez se zase budete muset nepříjemně naklánět. Ideální hloubka dřezu je okolo 20 cm, případně o něco více, pokud jste vyšší postavy.

Kvalitní kuchyňské potřeby pro kvalitní vaření

Co by byla kuchyně bez vhodných kuchyňských potřeb? Za skvělé ceny si v OKAY můžete vybrat z široké nabídky hrnců, pánví, nádobí i příborů, ale také praktických pečicích potřeb nebo třeba odpadkových košů a různých užitečných pomůcek.

V OKAY najdete vše pro kompletní vybavení domácnosti. Pokud tedy budete potřebovat doplnit kuchyni i novým nábytkem, pořídíte vše na jednom místě. Koupit si tak můžete i skvělý jídelní stůl či židli nebo rovnou jídelní set.

Blokové kuchyně v OKAY

Pokud si chcete novou kuchyni snů, nemusíte za ni utratit dvě nebo tři výplaty jako v případě kuchyně na míru. Blokové kuchyně vám zaručí stejnou kvalitu, dostatečný úložný prostor, a to v různých stylových provedeních. Nejdůležitější však je, že jsou mnohem levnější! Díky efektivní činnosti na úrovni výroby, distribuce a služeb garantujeme nízkou cenu našich blokových kuchyní během celého roku! Přečtěte si více o jejich výhodách.

S výběrem kuchyně vám v OKAY rádi pomůžeme

Pokud se rozhodnete pro nákup kvalitní kuchyňské linky různých typů v OKAY, můžeme vám zaručit 100% garanci spokojenosti. Jestliže s ní nebudete spokojeni, můžete ji vrátit do 30 dnů bez udání důvodu zdarma.

Kromě toho nabízíme širokou nabídku služeb: expedice do 5 pracovních dní a další služby včetně dopravy, vynášky a montáže.

Máme skladem největší výběr nábytku i elektra za trvale nejlepší ceny!

Článek pro vás připravil:

Sluka Martin

Moje prodejna

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefon: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

oblíbená prodejna (změnit)

zboží na prodejně zobrazit na mapě

Nepodporovaný prohlížeč

Litujeme, používáte internetový prohlížeč, ve kterém vám Okay nebude fungovat.

Zkontrolujte prosím, zda používáte aktuální verzi některého z podporovaných prohlížečů níže, nebo zda máte v prohlížeči povolenou podporu JavaScriptu.

Podporované prohlížeče jsou:

Omlouváme se, že naše aplikace nefunguje na starších prohlížečích.