Jak vybrat fotoaparát

  • 3 minut čtení

Pokud uvažujete o koupi digitálního fotoaparátu a nechcete své snímky pořizovat mobilním telefonem, určitě jste natrefili na celou řadu těžkostí. Ve světe fotoaparátů na vás z jedné strany vykukují levné kompakty, z opačné strany vystrkují objektivy mimořádně velké a drahé zrcadlovky. Jeden kamarád vám radí kompakt, druhý doporučuje zrcadlovku, a třetí podotýká, že ani drahý foťák dobrý snímek neudělá sám.

Profesor OKAY radí jak vybrat fotoaparát

Jak to tedy vlastně je? Který fotoaparát vybrat, když každý doporučuje něco jiného?

Poradíme vám formou kvízu. Odpovězte si na otázky níže a my vás dovedeme k ideálnímu fotoaparátu!

1. Co chci fotit?

Ano, tohle je naprosto stěžejní otázka, na kterou si musíte odpovědět při výběru fotoaparátu. Chcete hlavně zvěčnit své příbuzné na rodinných oslavách a fotografie sdílet na facebooku, následně je doplnit momentkami z večírku a ráno nasdílet roztomilý záběr na malého pejska? Anebo se chystáte navštěvovat zoologické zahrady, číhat v poli na dravou zvěř nebo se toulat noční krajinou a zachycovat hvězdnou oblohu?

A - hlavně rodinu, přátele, domácí zvířata a zajímavá místa na výletech

B - abstrakce, portréty, divoká zvířata, hmyz, sport nebo noční scenérie

2. Jak chci fotit?

Který přístup je vám sympatičtější? Rádi rychle vytáhnete fotoaparát z kapsy, cvaknete snímek a jste spokojeni? Nebo jste ochotní na jeden okamžik čekat i celé desítky minut a pro vysněnou fotografii bez zaváhání sbalíte celou tašku vybavení? Je velmi důležité se rozhodnout, kolik času vlastně fotografování chcete věnovat. Je vždycky škoda investovat desítky tisíc do vybavení, které se vám pak válí ve skříni.

A - rychle, pohodlně a bez zbytečné námahy

B - účelně, promyšleně a hlavně vášnivě

3. Jaké fotografie mi budou stačit?

Dostáváme se k nejtěžší otázce. Jakou kvalitu vlastně od výsledných fotografií očekáváte? Otázka je to zapeklitá, protože posouzení fotografií je výhradně věc vkusu. Ukážeme vám proto dvě sady fotografií. Pořádně si je prohlédněte.

A

Všechny fotografie skupiny A byly pořízeny kompaktním fotoaparátem na automatické nastavení. Kompaktní fotoaparáty jsou vybaveny základní velikostí snímače, takže neumožňují precizní práci s hloubkou ostrosti. Jejich optické součástky a automatické systémy se však dovedou poprat téměř se všemi podmínkami. Nikdy nemáte absolutní kontrolu nad fotografií, zato však získáváte pohodlí. Působí na vás tyto fotografie příjemně a bohatě vám stačí, když váš fotoaparát takové zvládne?

B

Fotografie skupiny B naopak vznikly díky zrcadlovce a specializovaným objektivům.Fotograf zvolil manuální nastavení, takže získal maximální kontrolu nad všemi expozičními hodnotami. Nastavil rychlost závěrky, doladil hodnotu ISO a věrně mu posloužila clona. Tím získal nad fotografií absolutní kontrolu. Zrcadlovka si lépe poradí s hloubkou ostrosti i horším světlem. Snímek mrakodrapů vznikal 30 sekund, moucha byla vyfotografována díky makroobjektivu, portrét vykreslil světelný objektiv a zvířata byla zachycena teleobjektivem. Líbivě rozostřené pozadí vzniklo právě díky kresbě objektivů, které můžeme nasadit pouze na zrcadlovky.

Které fotografie byste chtěli?

A fotografie mi bohatě stačí. Přesně odpovídají mým očekáváním od nového fotoaparátu.

B fotografie se mi líbí. Chci na svých fotografiích pracovat, aby vypadaly právě takto.

Tak jak jste dopadli?

Fotoaparát Olympus

Více odpovědí A

Kupte si kompaktní fotoaparát. Bude vám bohatě stačit. Na snadné a rychlé focení nic lepšího nenajdete. Nebudete muset zápasit s žádným složitým nastavením a kvalita fotografií vás plně uspokojí. Na počet megapixelů se skutečně neohlížejte. Tolik na nich nezáleží.

Digitální kompakty

Více odpovědí B

Ničeho se nebojte a vyzkoušejte zrcadlovku. Možná si ještě úplně nevěříte na manuální nastavení, ale píle se vám rozhodně vyplatí. Protože už víte, co budete fotografovat, můžete si kdykoli přikoupit příslušný objektiv a začít svou tvůrčí cestu. Držíme vám palce!

Digitální zrcadlovky

Kupte si kompaktní fotoaparát

Když kompakt, tak který?

Nebojte se, už vás nechceme vyčerpávat. Pokud jste se rozhodli pro kompaktní fotoaparát, může vám ještě vyvstát otázka, který model z početné skupiny zvolit. Na trhu s kompakty najdete jak miniaturní modely do kapsy, tak větší tzv. ultrazoomy. S výběrem vám snadno pomůže odpověď na první otázku. Pokud preferujete fotografování příbuzných nebo krajinek, stačí vám jakýkoliv kompakt. Jestli toužíte po větším přiblížení, můžete zvolit ultrazoomový model. Dostanete tak větší ohniskovou vzdálenost a tím pádem i větší optický zoom.

Přečtěte sináš článek o 3 výhodách ultrazoomových fotoaparátů!

Nepodporovaný prohlížeč

Litujeme, používáte internetový prohlížeč, ve kterém vám Okay nebude fungovat.

Zkontrolujte prosím, zda používáte aktuální verzi některého z podporovaných prohlížečů níže, nebo zda máte v prohlížeči povolenou podporu JavaScriptu.

Podporované prohlížeče jsou:

Omlouváme se, že naše aplikace nefunguje na starších prohlížečích.