Jak funguje inkoustová tiskárna

V článku Jak vybrat tiskárnu jsme se zabývali tiskárnami ideálními právě pro vás. V této souvislosti se nám přímo nabízí si něco málo říci o inkoustové tiskárně a její technologii.

Inkoustová tiskárna spatřila světlo světa už začátkem 80. let. Vznikla jako odpověď na poměrně nekvalitní tisk hlučných a pomalých jehličkových tiskáren. Zpočátku černobílý tisk byl brzy doplněn o plnohodnotné barvy. Po několika letech ceny inkoustových tiskáren klesly, nicméně samo zařízení funguje stále stejně. Pojďme se podívat jak.

Profesor OKAY vysvětluje jak funguje inkoustová tiskárna

První fáze: Příprava

Jakmile do tiskárny pošleme informace z počítače, nejdříve je tiskárna musí zpracovat.Počítač do ní odešle pouze klasický kód v podobě několika milionů jedniček a nul. V tuto chvíli se musí zapojit do práce miniaturní procesor, který určí, na které místo na papíře se bude nanášet inkoust. Pokud používáme barevnou tiskárnu, profesor pracuje se čtyřmi různými barvami označovanými jako CMYK. Anglicky to znamená cyan, magenta, yellow a black. Česky pak azurová (C), purpurová (M), žlutá (Y) a černá (K). Pro každou tuto barvu musí tiskárna disponovat vlastním zásobníkem (cartridge). Jakmile procesor tyto informace zpracuje, odešle požadavek do fyzických částí tiskárny.

Druhá fáze: tisk

Druhá fáze: Tisk

Když se inkoustová tiskárna rozběhne, můžeme velmi dobře slyšet, co se v ní děje. Prvně samozřejmě namotá papír k tisku, následující pohyb však vykonává zejména tisková hlava. Ta se musí nejprve naplnit inkoustem, o což se postará speciální pumpa, která odsává inkoust z jednotlivých zásobníků. Pohyblivá tisková hlava pak jezdí na papíře po řádcích a přenáší do něj miniaturní kapičky inkoustu. Když se na vytisknutou fotografii podíváme pod lupou, můžeme vidět jednotlivé body složené právě ze čtyř použitých barev. Jejich kombinace pak pro lidské oko představuje specifický odstín. Čím jsou kapky menší a nahuštěnější na určité ploše, tím je efekt přirozenější a tisk kvalitnější. Kvalitu tisku (jeho rozlišení) určuje parametr DPI, který představuje počet jednotlivých barevných bodů na délce jednoho palce (2,54 cm). Čím vyšší má tiskárna DPI, tím lépe tiskne.

Detail tisku

Co umožňuje tisk

Co se ale děje uvnitř tiskové hlavy? Odpověď najdeme, stejně jako u jiných spotřebičů, v základním fungováním fyziky. Většina inkoustových tiskáren pracuje na tzv. termálním principu. Jejich hlavním spojencem je tedy vysoká teplota. V každé tiskové hlavě se nachází speciální tryska pro každý barevný kanál. Uvnitř trysky pracuje malý rezistor, který produkuje teplotu okolo 100°C. Ten způsobí rychlé rozpínání inkoustu, který může uniknout jedině tryskou. Kapka je tedy vysokou rychlostí "vystřelena" přímo do papíru. Následné chemické procesy pak inkoust zafixují v místě, kde se dotkl papíru, takže se barva nerozpije. Opět záleží na kvalitě tiskárny.

Inkoustový tisk je kvalitní osvědčená metoda, která však vyžaduje neustálé doplňování inkoustu a tedy i koupi inkoustových zásobníků. Stejně tak papír z běžných inkoustových tiskáren se díky inkoustu může mírně vlnit. Co se týče rychlosti a úspornosti jsou inkoustové tiskárny již překonány tiskárnami laserovými. Svou úlohu v domácnostech však stále plní na jedničku.

Chcete konkrétnější rady? Sledujte Profesora OKAY!

Mohlo by vás zajímat


Jak funguje skener

Přemýšleli jste někdy, jak funguje skener, a nemohli jste na to přijít? Profesor OKAY vám odhalí tajemství tohoto zařízení.

Přečíst více >>

Jak funguje laserová tiskárna

První laserová tiskárna se na trhu objevila v roce 1984. Nyní si vysvětlíme, jak toto zařízení funguje. Neopomeneme ani LED tiskárny.

Přečíst více >>

Jak vybrat tiskárnu

Tiskárny jsou velice oblíbenou a nepostradatelnou počítačovou periferií. Teno článek vám pomůže s výběrem té nejvhodnější.

Přečíst více >>