OKAY rádce: Co jsou stupně krytí IP a jaký je mezi nimi rozdíl?

Vybíráš nový smartphone nebo chytré hodinky? Pak se setkáš také s pojmem stupeň krytí IP. Pokud navíc pracuješ v prašném prostředí nebo jsi v častém kontaktu s vodou, bude pro tebe IP ochrana při výběru toho nejlepšího zařízení až klíčová.

Poradíme ti, jak se v jednotlivých stupních zorientovat.

Vybrat z nabídky chytrých hodinek
stupně krytí IP
stupně krytí IP

Co jsou stupně krytí IP

V dnešním světě technologií je ochrana zařízení před vnějšími vlivy, jako je voda a prach, klíčová pro jejich dlouhodobou funkčnost a spolehlivost. Jedním z nejdůležitějších standardů, který tuto ochranu definuje, je stupeň krytí IP (Ingress Protection). Stupně IP určují míru ochrany elektrického zařízení proti:

 • vniknutí pevných předmětů a prachu,
 • působení vody.

Jedná se o mezinárodně uznávaný standard, který je klíčovým ukazatelem pro uživatele i výrobce, jelikož poskytuje důležité informace o tom, v jakém prostředí lze dané zařízení bezpečně používat. Tyto hodnoty tedy nejen ukazují, jak dobře je zařízení schopné chránit své vnitřní komponenty před škodlivými vnějšími vlivy, ale také naznačují úroveň bezpečnosti, kterou poskytuje svému uživateli v různých prostředích a podmínkách použití.

OKAY Tip:  Sháníš chytré hodinky a potřebuješ poradit, které pro tebe budou ty nejlepší? Přečti si náš článek Jak vybrat chytré hodinky.

IP krytí: tabulka

IP ochrana je obvykle popsána dvěma číslicemi:

 • První číslice označuje úroveň ochrany zařízení proti vniknutí pevných předmětů a prachu.
 • Druhá číslice vyjadřuje úroveň ochrany před vniknutím vody.

V některých případech může být za druhou číslicí přidáno navíc písmeno, které poskytuje dodatečné informace o ochraně nebo testování.

PRVNÍ ČÍSLICE Chrání proti vniknutí: Chrání proti dotyku: DRUHÁ ČÍSLICE Chrání:
0 Bez ochrany Bez ochrany 0 Bez ochrany
1Předmětů nad 50 mmDlaně1Proti kapající vodě
2Předmětů nad 12,5 mmPrstu2Proti kapající vodě při naklonění zařízení do 15°
3Předmětů nad 2,5 mmNástroje3Proti stříkající vodě
4Předmětů nad 1 mmNástroje velikosti drátu4Proti stříkající vodě ze všech směrů
5Částečně před prachemČímkoliv5Proti tryskající vodě
6Úplně před prachemČímkoliv6Proti silnému tryskání vodou
7Proti dočasnému ponoření
8Proti trvalému ponoření
9Proti vodě při vysokotlakém/ parním čištění

Čím vyšší jsou čísla následující za IP, tím náročnější podmínky zařízení vydrží.Pokud by místo jedné z číslic bylo za „IP” dosazeno „x”, znamená to, že daná hodnota chybí.Tento standard tedy hraje klíčovou roli při výběru elektronických zařízení pro specifické použití zejména v průmyslových, venkovních nebo náročných prostředích, kde jsou zařízení vystavena extrémním podmínkám. IP ti umožňuje lépe pochopit, jakou úroveň ochrany je třeba hledat, aby zařízení vyhovovalo tvým potřebám a očekáváním.

stupně krytí IP

IP65: voděodolnost

 • První číslice „6” značí, že zařízení je prachotěsné.
 • Druhá číslice „5” označuje schopnost zařízení odolávat tryskám vody z jakéhokoli směru.

IP65 nezaručuje vodotěsnost při ponoření, proto je nevhodné pro užívání ve velmi vlhkém prostředí nebo při nutnosti ponořovat jej do vody.

IP67: vodotěsnost (částečná) a prachuvzdornost

 • První číslice (6) indikuje, že zařízení je chráněno proti vniknutí jakéhokoli prachu.
 • Druhá číslice (7) označuje, že zařízení je schopné odolat ponoření do vody na dobu až 30 minut v hloubce do jednoho metru.

Zařízení s hodnocením IP67 tedy nabízejí:

 • vynikající ochranu proti prachu,
 • schopnost odolat dočasnému ponoření do vody,
 • delší životnost,
 • menší náchylnost k poruchám způsobeným vnějšími faktory.

Zařízení by nemělo být vystaveno např.:

 • vodě pod tlakem, jako jsou silné vodní proudy,
 • dlouhodobému ponoření do vody,
 • ponoření do větších hloubek než je doporučeno atd.

IP68: vodotěsnost a prachuvzdornost

 • První číslo (6) označuje úplnou ochranu proti prachu a cizím tělesům, což znamená, že zařízení je hermeticky uzavřeno proti prachu.
 • Druhé číslo (8) označuje, že zařízení je schopné odolat dlouhodobému ponoření do vody pod specifikovanými podmínkami, které obvykle určuje výrobce, například hloubka a doba ponoření.

Mobilní telefony, chytré hodinky, kamery a jiná nositelná zařízení s tímto ratingem lze teoreticky používat v dešti, ve sprše, u bazénu nebo dokonce při potápění v omezené hloubce bez obav z poškození vodou.Tento stupeň ochrany rovněž naznačuje, že zařízení je odolné vůči potu a vlhkosti, což je ideální pro sportovce nebo pro použití v náročnějších venkovních podmínkách.Vždy si však ověř, co se píše v manuálu u tvého konkrétního zařízení. Výrobci často uvádějí specifické podmínky, pod kterými je garantována vodotěsnost, například maximální hloubka ponoření a doba, po kterou může zařízení zůstat ve vodě bez poškození.

Pokud jsi uživatel iOS, mohlo by tě zajímat, jestli:

Je iPhone vodotěsný?

Ne, iPhone je pouze voděodolný, a to od řady 7 a výš. Znamená to, že by měl vydržet náhodné polití vodou, pokud ta nezateče až dovnitř zařízení. Nicméně je vhodnější iPhone nenamáčet úmyslně ani jej přímo ponořovat do vody.

Jsou AirPods vodotěsné?

AirPods nejsou vodotěsné a nepatří do vody. Některé typy mohou být odolné například proti potu při jiných než vodních sportech, avšak doporučujeme ti ověřit si tuto informaci u tvého konkrétního zařízení.

Chytré hodinky a IP stupně

Chytré hodinky jsou na stupeň ochrany velmi specifické. V dnešní době již nejsou jen doplňkem ke zjištění času, ale nabízejí spoustu přidaných funkcí. Pravděpodobně s nimi strávíš většinu dne. Musíš proto brát v potaz, zda s nimi chceš např. pouze mýt nádobí, nebo rovnou plavat v bazénu.

Hodinky se často hodnotí podle jejich odolnosti vůči tlaku vody, což se vyjadřuje v atmosférách (atm), barech (bar) nebo metrech vodního sloupce (m). Je nutné však myslet na to, že hodinky byly testovány v ideálních laboratorních podmínkách. Číslo tudíž neudává hloubku, do níž je možné se ponořit bez ohrožení hodinek. Vždy se proto před použitím ve vodě doporučuje zjistit si specifikace konkrétního typu hodinek.

stupně krytí IP

OKAY Tip:  OKAY TIP: Inspiruj se naší nabídkou hodinek v článku Nejprodávanější chytré hodinky roku 2023.

Označení hodinek: Míra ochrany:
Water resistant, 0 M Bez ochrany
30 M, 3 ATM/ BAR Krátký kontakt s vodou (déšť)
50 M, 5 ATM/ BAR Intenzivnější kontakt (sprchování )
100 M, 10 ATM/ BAR Plavání
200 M, 20 ATM/ BAR a více Vodní sporty včetně potápění

Např. vodotěsnost 5 ATM znamená, že hodinky můžeš využívat při běžném fungování, tedy pokud je nebudeš ponořovat přímo pod vodu, můžeš je mít na ruce 24 hodin denně.

Podívej se na naši nabídku mobilních telefonů a chytrých hodinek. S našim programem Garance 100% spokojenosti je nakupování zážitek. Zboží můžeš vyzkoušet, a pokud ti nebude vyhovovat, vrátit jej do 30 dnů zdarma.

Prohlédněte si další nabídku elektra

Lednice

Pračky

Televizory

Sušičky

Mobilní
telefony

Notebooky

Kávovary

Myčky
nádobí

Vestavné
spotřebiče

Smart
elektro

Vysavače

Péče
o tělo

Do kuchyně

Mikrovlnné
trouby

Audio

Sporáky

Sluchátka

Přislušenství