Přijďte na nejbližší prodejnu - vybrat

10 tipů, jak zrychlit notebook

Pokud máš pocit, že je tvůj notebook pomalý a zasekaný, nezoufej. Existuje několik jednoduchých kroků, které můžeš udělat a zvýšit tak jeho výkon a rychlost.

Zde je 10 tipů, jak zrychlit notebook a užívat si plynulého a spolehlivého počítače.

Vybrat z nabídky notebooků
notebook

OKAY Tip: Jak si vybrat notebook se dozvíte i na našem blogu.

notebook

1. Omez programy, které se spouštějí při startu

Některé programy se automaticky spouštějí, když zapneš notebook. To může zpomalit startování systému a zabrat cenné zdroje. Sestav si jejich seznam vypni ty, které nepotřebuješ využívat každý den. Můžeš to udělat přes Správce úloh nebo v Nastavení systému.

2. Vypni indexaci souborů

Indexace souborů je funkce, která usnadňuje vyhledávání souborů na disku. Nicméně, indexace může tvůj notebook také zatěžovat a zpomalovat jeho reakci. Pokud nepotřebuješ v jednom kuse vyhledávat nějaké soubory, můžeš indexaci souborů vypnout a ušetřit tím výpočetní výkon. Docílíš toho pomocí Nastavení služeb nebo příkazového řádku.

OKAY Tip: Příkazový řádek ve Windows spustíš zadáním “Příkazový řádek” do vyhledávacího pole, nebo stisknutím Win + R a následně zadáním “cmd” a stiskutím Enter, či ve Správci úloh přes “Soubor” a “Spustit nový úkol” a zadáním “cmd”.

3. Nastav antivir na méně častou kontrolu

Antivirové programy jsou důležité pro ochranu před škodlivým softwarem. Avšak mohou být také náročné na hardware, zejména pokud provádějí kontrolu v reálném čase. Můžeš si nastavit antivir tak, aby systém kontroloval méně často nebo jenom na požádání.

4. Odstraň nepotřebné doplňky z prohlížeče

Internetový prohlížeč je jedním z nejpoužívanějších programů na vašem notebooku. Doplňky prohlížeče mohou rozšířit jeho funkce, ale některé z nich mohou také prohlížeč zpomalit a ovlivnit celkovou stabilitu počítače. Udržuj si proto jen ty doplňky, které skutečně používáš a odstraň všechny, které jsou zbytečné nebo nějak podezřelé. Zvládneš to udělat v Nastavení prohlížeče.

5. Nezatěžuj prohlížeč příliš mnoha záložkami

Počet otevřených záložek ovlivňuje rychlost celého počítače. Čím více záložek máš otevřených najednou, tím více paměti a procesoru prohlížeč spotřebovává a to může zpomalovat načítání stránek a zamrzání prohlížeče. Omez proto počet otevřených záložek na minimum a pravidelně restartuj prohlížeč, aby se uvolnila jeho paměť.

6. Uvolni místo na disku

Pokud máš přeplněný disk, může to způsobovat chyby a zpomalovat počítač. Ujisti se, že máš na disku dostatek volného místa, alespoň 10-15 GB, které jsou nezbytné pro správnou funkci systému a odkládání dočasných souborů. Místo na disku můžeš uvolnit pomocí nástroje Vyčistit disk nebo odinstalováním nepotřebných programů.

notebook
notebook

7. Používej hibernaci místo tvrdého vypnutí

Pokaždé, když notebook vypneš, musíš při jeho zapnutí znovu načíst systém a programy. To může dlouho trvat a spotřebovává to celkovou energii. Při hibernaci si ale notebook uloží svůj stav na disk a jakmile ho zapneš, rychleji se probudí.

8. Vyčisti disk a registry

Disk a registry jsou dvě důležité části systému. Uchovávají informace o souborech a nastaveních. Časem se na nich mohou nahromadit zbytečné nebo neplatné položky, které zpomalují tvůj notebook a způsobují problémy. Pravidelně proto disk a registry čisti pomocí speciálních nástrojů.

9. Aktualizuj systém a programy

Aktualizace systému a programů jsou důležité pro zajištění bezpečnosti a výkonu notebooku. Aktualizace mohou opravit chyby, zlepšit kompatibilitu, přidat nové funkce nebo optimalizovat rychlost.

10. Zkontrolujte nastavení BIOSu 

BIOS je základní vstupně-výstupní systém, který řídí startování vašeho notebooku. Nastavení BIOSu může ovlivnit rychlost startování notebooku i jeho celkový výkon. Zkontroluj a případně uprav nastavení BIOSu, aby se optimalizovala bootovací sekvence, nastavil správný režim disku, povolily nebo zakázaly určité funkce a změnily frekvence procesoru nebo paměti. Pozor, při těchto změnách je třeba postupovat opatrně. Nesprávné nastavení BIOSu může tvůj notebook poškodit.

notebook

Údržba počítače

Pravidelná údržba notebooku je klíčem k tomu, aby zůstal rychlý a spolehlivý. Dodržuj výše uvedené rady a prováděj údržbu pravidelně. To ti pomůže vychutnat si rychlý a bezproblémový provoz.

Koupit příslušenství pro notebooky

Jak zvýšit výkon notebooku

  • Zvyš množství paměti RAM. Paměť RAM je místo, kde se ukládají data a programy. Čím více paměti RAM, tím více věcí můžeš v jednu chvíli na notebooku dělat. Pokud je to možné, kup si novou paměť RAM a připoj ji do notebooku.
  • Nastav si režim výkonu podle svých potřeb. V systému Windows 10 můžeš vybrat, jestli chceš, aby ti notebook běžel co nejrychleji, nebo jestli chceš šetřit baterii. Režim výkonu najdeš v nastavení systému nebo na liště úloh.
  • Vyměňte starý hardware za nový. Hardware je fyzická část notebooku, jako je procesor nebo grafická karta. Tyto součástky určují, jak rychle a dobře notebook zvládá různé úkoly. Pokud je hardware zastaralý nebo poškozený, může to snižovat výkon notebooku. Zjisti, jaký hardware máš a zda ho můžete nahradit novějším a lepším modelem.

OKAY Tip: Přestaň se obávat pomalého notebooku. Pořiď si nadupaný herní setup z naší nabídky.

Jak vyčistit notebook, aby se nesekal

  • Vyčisti disk od zbytečných souborů. Tyto soubory zabírají místo a zpomalují systém. Použij nástroj “Čištění disku” ve Windows, který najdeš v nabídce Start.
  • Udržujte notebook čistý. Prach a nečistoty mohou poškodit klávesnici, ventilátor a obrazovku. Když čistíš notebook, vypni ho a použij stlačený vzduch nebo čistící hmotu.
  • Zkontroluj, jestli nemáš viry. Malware může notebook zpomalit a poškodit. Používej aktuální verzi antiviru a pravidelně skenuj systém.

OKAY Tip: Jak vyčistit klávesnici se dozvíte na našem blogu.

Největší výběr elektra v OKAY!

Pro největší výběr kvalitního elektra navštiv náš e-shop.

 Vyber si z našich modelů ve všech cenových kategoriích a díky našim dlouhodobě nejlepším cenám ušetříš! Pokud se rozhodneš pro nákup nového elektra a nábytku v OKAY, můžeme ti zaručit 100% garanci spokojenosti, nebo můžeš produkt vrátit do 30 dnů bez udání důvodu zdarma.

Máme skladem největší výběr nábytku i elektra za nejlepší ceny!

Prohlédněte si další nabídku elektra

Lednice

Pračky

Televizory

Sušičky

Mobilní
telefony

Notebooky

Kávovary

Myčky
nádobí

Vestavné
spotřebiče

Smart
elektro

Vysavače

Péče
o tělo

Do kuchyně

Mikrovlnné
trouby

Audio

Sporáky

Sluchátka

Přislušenství

Článek pro vás připravil:

Vojtěch Pospíšil