Android, nebo iOS?

V současnosti jsou v oblasti chytrých telefonů dva silní konkurenti – operační systémy Android od společnosti Google a iOS od společnosti Apple Inc. Operační systém je při výběru mobilního telefonu tím nejdůležitějším parametrem. V tomto článku si blíže představíme oba operační systémy, jejich charakteristiku, výhody i rozdíly.

Android

Mobilní operační systém Android od společnosti Google je postavený na jádře systému Linux, který je dostupný jako otevřený systém s téměř neomezenými možnostmi přizpůsobení. Tato otevřenost platformy Android umožňuje vývojářům vytvářet pro ni stále nové aplikace. Ty lze přes obchod Play, bezplatně nebo za poplatek nabízet uživatelům.

iOS vs Android

Především nižší cena, oproti stejně výkonným zařízením od Apple, zajišťuje Androidu pozici favorita na světovém trhu. Oproti Apple je Google výrobcem pouze softwaru a platformu nabízí výrobcům chytrých telefonů, například Samsung, Sony, Huawei, Lenovo a další, kteří pak prostředí upraví pro své chytré telefony. 

Jaké jsou tedy výhody Androidu?

  • paměť lze rozšířit paměťovými kartami
  • snadné propojení různých zařízení přes microUSB nebo USB-C
  • široký výběr značek mobilních telefonů různých velikostí a úhlopříček
  • flexibilita vnitřních úprav, změn a přizpůsobení softwaru

Telefony Android


iOS

Jedná se o operační systém společnosti Apple Inc. Na rozdíl od Androidu je iOS uzavřený operační systém, díky čemuž má Apple perfektní kontrolu nad tím, jak operační systém v jednotlivých produktech jeho značky funguje. Uzavřenost uživatelům neumožňuje žádné výrazné úpravy ve funkčnosti systému nebo ve vzhledu, na druhou stranu ale zajišťuje větší stabilitu.

Telefony iOS

Na počátku byl iOS určen pouze pro mobilní telefony. Postupně začal být používán i u ostatních zařízení této společnosti. Ovládání iOS je velice intuitivní, jednoduché a přehledné. To vám ostatně potvrdí každý uživatel iOS. Apple vyrábí jako jediný jak hardware – iPad, iPhone, iPod, tak i software – iOS, watchOS, macOS. Tím je vše sjednoceno pod jednou značkou, což je oproti Androidu velikou výhodou.

Shrnutí výhod iOS

  • každý rok nové aktualizace i na starší zařízení
  • integrované šifrování pro větší bezpečnost
  • vyšší stabilita

Telefony iOS

Pokud vás nynější operační systém ve vašem telefonu omrzel a zatoužili jste po změně, nemusíte se bát žádných velkých komplikací. Při přechodu z operačního systému Android na iOS rozhodně nepřijdete o žádná ze svých osobních dat. Naopak, během pár minut je přenesete z jednoho zařízení do druhého včetně fotografií, SMS zpráv a souborů. Přechod ze systému iOS na Android už tak jednoduchý není, ale Google se snaží svým zákazníkům přechod ulehčit různými návody.

iOS vs Android

Nejčastější důvody, proč uživatelé iOS přecházejí na Android, jsou nižší cena mobilních telefonů s tímto operačním systémem, lepší zákaznická podpora a aplikace. U přechodu z Androidu na iOS jsou pak hlavním důvodem lepší funkce, kvalitnější softwarové aktualizace, fotoaparát a design.

Telefony Android a iOS

Není snadné určit jasného favorita mezi těmito operačními systémy. Oba systémy prošly ve svém vývoji velký kus cesty a každý vyniká něčím, co ten druhý nenabízí a každý má své zastánce i odpůrce.


Věříme, že článek byl pro vás užitečný. Prohlédněte si také novinky nebo další články o elektru.

LCH1019

Líbí se vám tento článek?

Podobné články