6 tipů, jak prodloužit životnost televize

Průměrná životnost dnešních televizí je přibližně 10 let. Pokud chcete, aby se i ta vaše dožila kulatých narozenin, měli byste se o ni starat. Máme pro vás párt tipů, jak své TV pomoct, aby vám vydržela ještě déle.

1. Nepoužívejte TV jako rádio

Pokud máte ve zvyku ráno zapnout TV ke snídani a nechat ji běžet až do večera vkuse, nedělejte to. Televize není stavěná na to, aby byla zapnutá celý den. Jednotlivé součástky se takto náročným provozem přetěžují. Televize kvůli tomu může přestat fungovat již po pár letech.
 

2. Dejte TV dostatek prostoru

Nezapomínejte na to, že televize se během provozu zahřívá. Vysoká teplota snižuje životnost součástek. Proto je nutné nechat kolem TV prostor, kterým může proudit vzduch. Tím se součástky ochladí na nižší teplotu, takže vydrží déle.
 

3. Vypojujte televizi ze zásuvky

Po vypnutí televize vytáhněte přívodní kabel z elektřiny. Pokud necháte kabel v proudu, mohou výkyvy napětí v krajním případě (například při bouřce) televizi poškodit. Pokud se vám nechce stále vypojovat a zapojovat kabel, pořiďte si prodlužovačku s vypínacím tlačítkem.


4. Před připojováním TV vypněte

Když k televizi připojujete DVD přehrávač, notebook či jinou elektroniku, ujistěte se, že před připojováním kabelů televizi vypnete. Jestli máte v plánu využívat připojovací kabely pravidelně nebo dlouhodobě, pořiďte si kvalitní, lépe stíněné. Jsou sice dražší, ale neovlivňují kvalitu obrazu a zvuku.
 

5. Nastavte podsvícení obrazovky na 60-70 %

Většinou jsou televize přednastavené na maximální jas. U LED televizí jsou tím pádem vyšší nároky na výkon diod, které jsou zdrojem podsvícení. Vysoký výkon ale znamená vyšší teplotu, a tedy nižší životnost. Proto je lepší nastavit jas na 60-70 %. Toto nastavení v běžných světelných podmínkách bohatě stačí a TV vám vydrží podstatně déle.
 

6. Při koupi nové TV myslete dopředu

Pokud máte rádi nové technologie, jako je třeba lepší rozlišení obrazovky, vylepšování kontrastu, barev, apod., myslete na to i při koupi nové TV. Technologie, které se u televizí využívají, jdou kupředu raketovým tempem. Jestliže chcete mít doma stále to nejnovější, budete muset televizi měnit co 2-3 roky. Samozřejmě si můžete nějaký ten rok ušetřit, pokud si vždy koupíte modely s nejmodernějšími technologiemi

Líbí se vám tento článek?

Podobné články