5 výhod indukčního vaření

Indukční sporáky jsou nejmodernější technologií, kterou si v současné době můžete pořídit domů. Jejich pořizovací náklady však nepatří mezi nejnižší a spoustu uživatelů spíše odrazujjí. Jak už to tak bývá, vyšší pořizovací náklady ale mohou znamenat vyšší úsporu. Pojďme se tedy podívat, proč je výhodne využívat indukčních technologií při vaření.

1. Indukční vaření je nejúspornější

Doby, kdy stávaly indukční desky vysoko přes 50 tisíc jsou už dávno pryč. Dnes už koupíte indukční desku s cenovkou kolem 10 000 Kč. Indukční desky při vaření šetří energii díky kratšímu ohřevu a také tím, že se varná zóna dokonale přizpůsobuje tvaru a velikosti nádobí. Indukce tak má více než 90% účinnost, zatímco varné zóny sklokeramiky přibližně 60 % a plyn 50 %. Dokonce nemusíte pořizovat ani nové nádobí. Stačí, když máte nádoby s tzv. feromagnetickým dnem (drží-li na jejich dně magnet)

"Pořizovací náklady už nejsou tak vysoké, jak bývaly. Díky nižším provozním nákladům se indukce vyplatí ještě více než dříve."

 

 

 

 

 

2. Vaření na indukci je rychlejší

Je tomu skutečně tak. Vaření na indukčním sporáku je velice rychlé. Je to opět díky vysoké účinnosti. Protože indukce předává teplo přímo nádobě, unikne do okolí pouze minimální množství tepla. I když lze pojem "rychlejší" využít pouze u některých typů vaření. Nejvhodnější je indukce pro lidi, kteří často smaží a potřebují rychle rozpálit olej, případně přivést k varu větší množství vody.

"Indukční deska při závodech v rychlosti ohřevu vody dokonce může porazit i rychlovarnou konvici."

 

 

 

 

 

 

3. S indukcí se jen tak nepopálíte

Indukční vaření je někdy také nazýváno jako studené vaření. Protože teplota stoupá jen na povrchu magnetických materiálů, jako jsou kovové hrnce a pánve, sama od sebe vás nikdy nepopálí. I tak ale nedoporučujeme sahat na desku bezprostředně po vaření. Povrch se totiž ohřívá zpětně od kovové nádoby. Nicméně elektromagnetická indukce vám sama o sobě nemůže ublížit.

"Po odstranění hrnce z varné plochy plotýnka končí s ohřevem a není nutné ji manuálně vypínat. Cívka pod deskou potřebuje k ohřevu hrnec nebo pánev z magnetického materiálu."

 

 

 

 

4. Potraviny na se na indukční desce nepřipalují

V kuchyni se stává spousta nehod. Pokud se například nějakou surovinou netrefíte do varné nádoby, nic se k povrchu nepřipeče ani nepřipálí. Díky tomu je i péče o desku mnohem jednodušší a příjemnější. Úklid po každém vaření bude velice rychlý i když to u vás po vaření vypadá tzv. jako po boji, můžete se spolehnout, že byste se museli hodně snažit, aby se k indukci něco připeklo. 

"Nečistotu stačí z povrchu indukční desky otřít papírovou utěrkou. Žádné škrabky ani chemikálie použít nemusíte."

 

 

 

5. S indukcí vaříte zdravěji

Zní to možná jako otřepané klišé, ale v tomto případě se nejedná ani o klišé, ani o laciný reklamní trik. Indukční desky dovolují nastavit teplotu s přesností 1,5 °C. Díky nastavení přesné teploty tak například při smažení nedochází k přepalování tuku a indukčně smažené řízky budou mít lepší chuť než jinak připravení kolegové. Podobné je to i v případě nejrůznějších nepřilnavých povrchů. Ze spousty z nich se při vysokých teplotách uvolňují nežádoucí látky. 

"Pokud je deska vybavena teplotním senzorem, nemusíte kontrolovat ani regulovat výkon varné zóny. Teplota v hrnci či na pánvi bude přesně taková, jakou si nastavíte." 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat


 

Jak vybrat sporák

Centrem každé kuchyně je sporák. Bez varné desky a trouby si jen těžko připravíme dobré jídlo. Který sporák je právě pro vás ten pravý?

Přečíst více >>

 

 

Řešení problémů se sporákem

Koupí sporáku nekončí všechny starosti. O sporák je nutné pečovat. V tomto článku vám prozradíme, na co je ještě dobré myslet.

Přečíst více >>

 

 

Proč se ohlížet na energetickou třídu

Úsporná energetická třída spotřebiče vám může ušetřit nemalé prostředky. Každé plus znamená větší úsporu. Čtěte dále.

Přečíst více >>

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články