3+1 tip, jak prodloužit životnost vysavače

Základní pravidlo zní: „Používej vysavač jen k tomu, k čemu je vyrobený.“

Určitě nepoužívej klasický vysavač na vysávání popela, apod. Každý typ vysavače má svá specifika, ale tyto 4 rady můžeš použít univerzálně:

1 Měň včas filtry

Většina vysavačů má vstupní a výstupní filtr vzduchu. Ty čistí vzduch proudící do motoru. Motor se díky tomu nezanáší a jeho výkon zůstává stabilní. Oba filtry pravidelně kontroluj, jestli nejsou zaprášené. V případě potřeby je vyměň za nové, nebo vyčisti (některé lze ručně vyprat v umyvadle). Při běžném používání vydrží filtry přibližně rok.

2 Proč je potřeba měnit sáčky

V podstatě se můžeš držet jednoduché formulky. „Čím plnější sáček, tím nižší sací výkon vysavače.“  Plný sáček jednak zatěžuje motor vysavače a jednak neudržuje všechen prach uvnitř. Výsledkem je ztráta sacího výkonu a přehřívání motoru vysavače. V krajním případě se může dostat prach k motoru vysavače a poškodit ho. Proto kontroluj sáček na prach před každým vysáváním a vyměň ho hned, když je plný.

 

 

3 Čistota je základ

Vysavač ti pomáhá udržovat čistou podlahu. Ale udržovat čistý vysavač bys měl ty. Po každém vysávání očisti hubice od přichycených vlasů a dalších nečistot. Tělo vysavače pravidelně otírej od prachu. Špína, kterou bys z vysavače neodstraňoval, by se během dalšího vysávání šířila po místnosti. Proto vysavač čisti pravidelně.

4 Dej si pozor, co vysáváš

Většinou vysavačů můžete vysávat jen suchou špínu – prach, drobky, apod. Vyhni se hlavně mokrým nečistotám jako rozlitá polévka nebo těsto. Těsto by pravděpodobně ucpalo filtr vysavače a způsobilo by přehřátí, nebo dokonce zničení motoru. Pokud nedopatřením vysaješ větší předmět na podlaze, vysavač vypni a předmět vyndej ven. Tím ochráníš vysavač před poškozením a prodloužíš jeho životnost.

 

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články