Nejlepší rady a tipy, jak má dětský pokoj vypadat.

Každé dítě potřebuje svůj jedinečný pokoj

Každé dítě je jiné. Má jiné záliby, jiné potřeby, jiné oblíbené barvy. A vy máte před sebou náročný úkol – vybavit nový dětský pokoj. Kdy ho ale vybavit, nebo vyměnit starý za nový? Jak na to? Je to jeden z nejnáročnějších úkolů při zařizování bytu nebo domu, často však bývá podceňován a dětské pokoje jsou odbývány. Rádi vám poradíme, jak na to abyste byli spokojeni vy i váš potomek.

Dětský program Apli

Jste rozhodnuti, že vaše děti potřebují nový pokoj. Ideální pro tuto změnu je právě léto. Děti jsou na táborech, u babiček nebo na výletech. Až přijedou zpět, bude je čekat úžasné překvapení a ani na chvíli nepřijdou o svoje místo, kde tak rády tráví čas.

Dětský pokoj je unikátní tím, že do jedné místnosti se musí vejít celý svět – často se zde bude jíst, učit, hrát, pracovat i spát během jednoho dne. Nábytek by proto měl respektovat osobnost dítěte a alespoň částečně byste ho měli zapojit do diskuse. Jaká se mu líbí barva? Jaké má záliby? Bude mít raději plakát s dinosaurem, stolek pro počítač nebo větší knihovničku? To vše musíte vzít v potaz. Chlapec, který rád sportuje, určitě ocení malý koš a míč nebo třeba zavěšenou síť či skluzavku.

Do výběru zahrňte také variabilní dětské programy – celé pokoje. Můžete je snadno přestavět, doplnit o další prvky ve stejném designu nebo úplně změnit, pokud se například přestěhujete. Díky takovému řešení bude dětský pokoj nejen funkční, bude také doslova na míru.

Myslete i na zdravé sezení

Stůl a židle. Zní to jednoduše, jaké v tom hledat složitosti. Ale právě zde se budou vaše děti často učit, pracovat, hrát na počítači, kreslit si, malovat, skládat hlavolamy nebo modelovat. Prostě trávit vekou část svého volna. Jak vybírat tento typ vybavení tak, aby je nebolela záda, vám nyní prozradíme.

Dětská židle Darian

Aby se váš potomek již odmalička učil správnému sezení a měl rovná záda, je nesmírně důležitá také správná židle. Měla by být nejlépe kolečková s nastavitelnou výškou sedáku. Sedák by měl být tak vysoko, aby se dítě mohlo opírat nohama o podlahu a měl by podepírat podstatnou část stehen. Zádová opěrka by pak měla končit pod lopatkami. Skvělým pomocníkem pro zdravé sezení jsou také područky, které snižují zatížení páteře. Kvalitní židle by měla být tvrdší a pro dítě především pohodlná. Na materiálu dětské židle ani tolik nezáleží, vybírat můžete z kvalitních čalouněných židlí, tak i z židlí plastových, které jsou ergonomicky tvarovány a zajišťují tak kvalitní sezení bez otlaků a bolavých zad.

Myslete také na výběr stolu – velká a rovná deska nemusí být vždy ten nejlepší nápad. Rozhodně je ideální na počítač nebo notebook. Na čtení a psaní je ale nejlepší šikmá plocha pod úhlem dvacet pět až třicet stupňů, se zaoblenou přední částí, aby si dítě mohlo podložit lokty.

Prostor, prostor, prostor

Hračky, oblečení, věci do školky a do školy, sportovní potřeby, tajné poklady… Úložných prostor není v dětském pokoji nikdy dost. Děti mají tolik věcí, které je třeba někam uklidit nebo ukrýt před rodiči. Jak vybírat správné úložné prostory a proč nejsou vhodné otevřené poličky? Je to hotová alchymie!

Dětský program Codi

Sami jistě víte, kolik „nezbytností“, bez nichž není možné si představit život, takové dítě má a za žádnou cenu se jich nehodlá vzdát. Dětský pokoj byste proto měli vybavit tak, aby bylo možné všechny tyto věci někam uložit a elegantně je tak uklidit z dohledu. Úložných prostor by mělo být co nejvíce, jejich počet by však neměl být na úkor zmenšení prostoru v místnosti. Ideálním vybavením dětského pokoje jsou uzavíratelné skříňky s přihrádkami, do nichž se vaše ratolest naučí schovávat hračky a další věci. Otevřené police nejsou vhodné, protože je v nich veškerý nepořádek vidět. Aby působily uspořádaně, museli byste v nich neustále udržovat pořádek. Na věcech, které jsou v policích uloženy, se navíc drží prach a to není dobré ani pro ně, ani pro alergiky.

I když si možná myslíte opak, koberec je pro alergické dítě vhodnější než volná podlaha. Jen musí mít nízký vlas z polyamidového vlákna. V takových místnostech byla podle zkoumání nezávislých německých ústavů o 50 % nižší koncentrace prachových částí než v místnostech s pevnými podlahami.

Jakou vybrat postel?

Postel je středobodem dětského pokoje. Nebude se na ní jen spát, ale zažije také různé hry a dobrodružství. Jak ji vybrat, aby byla pohodlná, odolná a zdravotně nezávadná? Proč byste se měli vyhnout populárním patrovým postelím, byť vám mohou pomoci vyřešit problém s místem?

Dřevěná postel Tina

Bezpečí, pohodlí, zdravotní nezávadnost. To jsou tři hlavní priority, které byste měli mít na zřeteli při výběru. Je jedno, kolik je vašim dětem, důležitá je i stabilita konstrukce, protože na posteli dítě málokdy pouze spí. Často se totiž stává místem pro jeho hry a musí vydržet nestandardní zatížení. Zaoblené rohy snad ani nemusíme zmiňovat, v dnešní době by měly být samozřejmostí.

Právě postelí byste měli při vybavování dětského pokoje začínat. A nikoliv čekat, jaké na ni zbude místo a kde. Co se týče tvrdosti, neměla by být dětská postel ani příliš měkká, ani tvrdá. Výběr roštu a matrace by se neměl nechávat náhodě. Ideální je pro děti postel s lamelovým roštem, která je vybavena zdravotní matrací. Při výběru je třeba se zaměřit na to, zda je matrace dobře větratelná a také zda má lůžko dostatečnou výšku, která by se měla pohybovat mezi 42 – 45 cm nad zemí.

Do pozadí ustupuje dříve populární řešení patrových postelí. Důvod je prostý a nesouvisí jen s bezpečností – v horní části u stropu bývá vydýchanější vzduch než jinde. Mnohem populárnější jsou například zasouvací postele na kolečkách – jsou praktičtější a ve většině případů i pohodlnější.

Myslete také na bezpečí a ergonomii

Alergie, hořlavost materiálů, kvalita barev a povrchových úprav, ostré rohy, dětské pojistky, ergonomie… Na většinu rizik již myslel výrobce nábytku. Některé věci ohledně bezpečnosti a ergonomie ale přece jen ještě zůstaly na vás. Co by nemělo uniknout vaší pozornosti a jak by měly (nejen) děti správně sedět u počítače?

Psací stůl Jupiter

Aby byl dětský pokoj opravdu bezpečný, musíme věnovat pozornost především detailům. Pokud má pokojík okna, měla by na nich být pojistka, aby nebylo možné je snadno otevřít. Stejně tak by u nich neměl být nábytek, na který by dítě mohlo lézt.

O alergenech jsme již mluvili – pozor na prach a roztoče. Spoléhejte se na prověřené materiály a výrobce, kteří jsou schopni garantovat kvalitu a zdravotní nezávadnost.

Výpočetní technika se čím dál častěji stává součástí i dětských životů. V pokojíku proto počítejte s místem pro počítač nebo notebook (to znamená stůl a židle, kde se dá trávit i delší čas). Monitor má být vždy přímo proti dítěti, nikdy šikmo. Rovněž by na něj nebo na displej notebooku nikdy nemělo přímo svítit slunce. Myš a klávesnici ve vhodné výšce, sezení správně vyřešeno, nohy podloženy šikmou podložkou a pevně zapřeny. S počítačem se také vyhnete dětským prosbám o televizi, která do jejich pokoje nepatří a úplně stačí v obývacím pokoji.

Moje prodejna

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefon: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

oblíbená prodejna (změnit)

zboží na prodejně zobrazit na mapě